PATRONAT HONOROWY NAD ZBÓJNICKIM SZLAKIEM

 
PATRONI MEDIALNI NAD PROJEKTEM ZBÓJNICKI SZLAK
Wydawnictwa i Magazyny Turystyczne:


Uczelnie Wyższe: Turystyczne
portale internetowe:

Miasta:
Media:

Regionalne organizacje:
 


Powiaty:
Instytuty turystyki: Izby turystyki:
Euroregiony:
Narodowe Organizacje Turystyczne:
Regionalne Organizacje Turystyczne:

FIRMYWSPÓŁPRACA
NA ZBÓJNICKIM SZLAKU BEZPIECZEŃSTWO ZAPEWNIAJĄOGLĄDAJ NAS W
PISZĄ O NAS


JANOSIK JERZEGO PASSENDORFA - SERIAL TELEWIZYJNY

Na  kanwie  ludowych pieśni i piśmiennictwa powstała filmowa  opowieść  o  Janosiku  w reżyserii  Jerzego Passendorfera, która z  uśmiechem  i  dystansem była przyjmowana w środowisku góralskim. Mimo pewnych nieścisłości fabuła filmu zainteresowała szerokie kręgi polskiego społeczeństwa i wyostrzyła wizerunek zbójnika jako buntownika, wręcz powstańca, dla którego świętą sprawą była wolność i sprawiedliwość. Było także sporo innych filmowych Janosików za granicą, zwłaszcza w Czechosłowacji.

Choć wyreżyserowany przez Jerzego Passendorfa słynny serial telewizyjny nakręcony w latach 1972 – 1973, przedstawił Janosika,w  którego wcielił się Marek Perepeczko, jako polskiego zbójnika, to w rzeczywistości Janosik był Słowakiem i na imie miał Juraj.

Janosik - polski serial telewizyjny z 1973 r., w reżyserii Jerzego Passendorfera, jest osadzony w realiach początku XIX wieku, luźno nawiązując do postaci słynnego karpackiego zbójnika Janosika, który żył na przełomie XVII i XVIII w. (w serialu pojawia się kwestia, z której wynika, że główny bohater nie jest legendarnym Janosikiem, a tylko nazywany jest jego imieniem). Serial kręcono od maja 1972 do marca 1973. Zdjęcia realizowano w zamku na Pieskowej Skale, w okolicach Ojcowa, na Podkarpaciu a także w atelier w Warszawie i Pradze, gdzie czescy dekoratorzy urządzili często pojawiającą się w serialu grotę skalną. W 1974 roku nakręcono wersję kinową serialu.

WYSTĄPILI:

¡         Marek Perepeczko (Janosik)

¡         Ewa Lemańska (Maryna)

¡         Bogusz Bilewski (Waluś Kwiczoł)

¡         Witold Pyrkosz (Jędruś Pyzdra)

¡         Marian Kociniak (murgrabia)

¡         Mieczysław Czechowicz (hrabia Horvath)

¡         Janusz Bukowski (zbójnik Wróblik)

¡         Anna Dymna (hrabianka Klarysa)

¡         Jerzy Cnota (zbójnik Gąsior)

¡         Ewa Wiśniewska (hrabina Izabela)

¡         Janusz Kłosiński (zbójnik Kuśmider)

¡         Marian Łącz (zbójnik Słowak)

¡         Marek Nowakowski (zbójnik Klimek)

¡         Wiktor Sadecki (stary harnaś Jakubek)

¡         Tadeusz Somogi (hajduk)

¡         Wacław Kowalski (Marcin Bruzda)

¡         Bolesław Płotnicki (góral Józek)

¡         Sylwester Przedwojewski (góral Kula)

¡         Antonina Barczewska (matka Maryny)

¡         Wiesława Kwaśniewska (góralka)

¡         Szymon Szurmiej (Jankiel)

¡         Anna Jaraczówna (stara góralka)

¡         Ewa Ciepiela (Ewelina)

¡         Czesław Jaroszyński (harnaś Bardos)

¡         Jerzy Turek (Grzegorz lokaj hrabiego)

¡         Ludwik Benoit (przybrany ojciec Janosika)

¡         August Kowalczyk (generał austriacki)

¡         Ewa Szykulska (panna młoda)

¡         Wojciech Zagórski (góral współpracujący z hajdukami)

¡         Ewa Wawrzoń (Wojtusiowa)

¡         Teodor Gendera (szlachcic)

¡         Mieczysław Waśkowski (nadzorca zamkowych lochów)

JANOSIK

Rok: 1973

Gatunek: Film przygodowy

Dane techniczne: Kolor. Każdy odcinek około 45 min.

Opis: Zdjęcia do serialu rozpoczęły się w maju 1972 roku i trwały do marca 1973. W tym czasie nakręcono 80 tys. metrów taśmy. Serial realizowany był w zamku na Pieskowej Skale, w okolicach Ojcowa i w różnych rejonach Podkarpacia, a także w atelier w Warszawie i Pradze. W praskim studiu, większym od warszawskiego, czescy dekoratorzy urządzili według projektu scenografa filmu Jana Grandysa grotę skalną, w której nagrano niektóre sceny zbójnickie. Scenariusz filmu powstał na podstawie legend o tatrzańskim zbójniku. Ponieważ - jak twierdzi reżyser Jerzy Passendorfer - legendy nie należy traktować zbyt poważnie, w filmie jest dużo humoru i zabawnych scen. Nie brak widowiskowych bójek i walk, szaleńczych jazd na koniu, a nawet upadków ze skały. Każdy z 13 odcinków opowiada odrębną, zamkniętą historię. W sumie stanowią one opowieść o przygodach zbójnickiej kompanii, do której trafia Janosik.

Reżyseria: Jerzy Passendorfer

Scenariusz: Tadeusz Kwiatkowski

Zdjęcia: Stefan Pindelski

Muzyka: Jerzy Matuszkiewicz

Produkcja: Zespół Filmowy "Panorama"

W rolach głównych: Marek Perepeczko, Ewa Lemańska, Bogusz Bilewski, Witold Pyrkosz, Marian Kociniak i inni.

PIERWSZE NAUKI (1)

OPIS: Janosik był sierotą, wychowywał go pustelnik w chacie wysoko w górach. Uczył go jak żyć w zgodzie z naturą. Pewnego dnia wysłał go do miasta na dalszą naukę. W drodze Janosik spotkał niedźwiedzia, którego pokonał gołymi rękami. Scenie tej przypatrywała się bogata panna, która kazała zastrzelić niedźwiedzia. Mimo to Janosika urzekła jej uroda. W dalszej drodze Janosik chciał powstrzymać hajduków bijących chłopa, za co wtrącono go do lochów. Tam poznał Kwiczoła, potężnego górala, z którym przy nadarzającej się okazji uciekł z niewoli.Młody góral, który stanął w obronie chłopca katowanego przez hrabiowskich hajduków, zostaje przez nich pojmany i wtrącony do lochów. W ucieczce pomaga mu córka Hrabiego, której spodobał się dzielny góral, ale gdy zbiegów dochodzi pogoń, z pomocą przychodzą dopiero zbójnicy pod wodzą Harnasia - Jakubka.

ZBÓJNICKIE PRAWA (2)

Opis: Za uciekającymi Kwiczołem i Janosikiem ruszają w pościg ludzie karbowego. W czasie walki, gdy nasi bohaterowi już mieli ulec, z pomocą przyszli im zbójnicy harnasia Jakubka, do którego kompanii postanowili przystać. Zbójnicy napadali na kupców rozprawiając się z nimi krwawo. Po jednej z takich wypraw Janosik spotkał Marcysię, która "wielce mu się spodobała". Niestety podobała się również Jakubkowi. Przy pierwszej nadarzającej się okazji, podczas napadu na dwór pana Moszyńskiego, doszło do pojedynku między Jakubkiem i Janosikiem. Zwycięża Janosik i zgodnie ze zbójnickimi prawami staje się sam Harnasiem.

W OBCEJ SKÓRZE (3)

Opis: Janosik pokonał Jakubka, który dostał się w ręce hajduków. Zbójnicy jednak odbili swojego harnasia, choć ten urażony postanowił odejść. Nowym harnasiem został Janosik. Do bandy przyłącza się Wróblik, który z powodzeniem przeszedł wszystkie zbójnickie próby. Słudzy murgrabiego postanowili napaść na kupców w przebraniu zbójników, jednak Janosik udaremnił te plany. Kazał swoim ludziom przebrać się za hajduków, rozgromić fałszywych zbójników, a towary kupców skonfiskować "z rozkazu hrabiego". Towary kupieckie padają łupem Janosika, część zdobyczy zostaje rozdana chłopom.

PORWANIE (4)

Opis: W czasie jednego z częstych objazdów swoich ziem, hrabia spotkał Marcysię. Jej uroda urzekła i jego, lecz dziewczyna nie chciała z nim jechać do zamku. Bogaty chłop Wrona porwał Marysię, i zawlókł ją do zamku, pod pozorem wzięcia tam z nią ślubu. Zbójnicy postanowili ją odbić. Pod przebraniem owiec weszli na teren zamku, tam pokonali strażników i odeszli razem z Marcysią.

TAŃCOWALI ZBÓJNICY (5)

Opis: Hrabia postanawia z okazji przyjazdu córki z Wiednia wydać wielki bal. Murgrabia zaś dla uatrakcyjnienia balu sprowadza siłą młode góralki. Zbójnicy Janosika też przychodzą na bal w ubraniach zabranych zatrzymanym gościom. Zostają jednak zdemaskowani i muszą ratować się ucieczką.

WOREK TALARÓW (6)

Opis: Hrabia nakłada na wieś nowe podatki - zrozpaczeni chłopi błagają Janosika o pomoc. Janosik przeznacza część zbójeckich talarów na pomoc dla wsi, a Murgrabiemu wymierza sprawiedliwą karę.

BECZKA OKOWITY (7)

Opis: Władze austriackie wysyłają przeciwko Janosikowi regularne wojska. Zbójnicy z Janosikiem przechodzą na drugą stronę Tatr, do słowackiej wioski. Tutaj biorą w obronę bitego przez hajduków chłopa, a dowódca oddziału hajduków za karę zostaje wyrzucony do beczki z okowitą.

DOBRA CENA (8)

Opis: Janosik, którego górale wezwali do powrotu, postanawia przy użyciu podstępu spowodować odejście wojsk austriackich. Górale rozszerzają pogłoski o epidemii ospy, a zbójnicy chwytają uciekającego przed zarazą generała. Janosik wymienia generała za uwięzionych w zamku zbójników słowackich.

POBÓR (9)

Opis: Murgrabia wyznacza młodych do służby w wojsku cesarskim. Bogaci chłopi mogli się u niego wykupić, więc branka objęła tylko biedotę. Janosik dał chłopom złoto dla murgrabiego, lecz ten wcale nie myślał o zwolnieniu ich od służby. Janosik odebrał mu więc złoto, a z cesarskiego werbunku uwolnił biednych chłopów, oddając zamiast nich bogatych. Zbójnicy postanowili obrabować bogatego pana Kuczera. W dniu ślubu jego córki, Janosik przebrał się za sługę i dobrze polewał panom do kielichów. Gdy wszyscy posnęli, wszedł do komnaty pana i zabrał sakiewki. Na drodze ucieczki stanęła mu młoda para. Po krótkiej utarczce Janosik odszedł bez szwanku, razem z sakiewkami.

WSZYSCY ZA JEDNEGO (10)

Opis: Dwóch zbójników zostało schwytanych przez hajduków. Na plac, gdzie ma się odbyć egzekucja, wjeżdża oddział wojska. Nagle wybucha pożar, jednocześnie oficer zrzuca mundur im okazuje się, że jest to . . . Janosik. Zbójnicy zostają uratowani przez wiernych towarzyszy.

TRUDNO - MIŁOŚĆ (11)

Opis: Do karczmy, gdzie ucztują zbójnicy, wstępuje po drodze książę z córką Eweliną. Janosik urzeczony urodą dziewczyny porywa ją jako zakładniczkę. Tymczasem ktoś uprowadza Janosikową zdobycz i oddaje ją hajdukom. Janosik goni sprawcę porwania Eweliny, którym okazuje się . . . zazdrosna Maryna.

POBILI SIĘ DWAJ GÓRALE (12)

Opis: Murgrabia wypuszcza z lochów pojmanego zbója Bardosa w zamian pomoc w pojmaniu Janosika. Bardos ma jednak na pieńku za Janosikiem i sam postanowił go zabić. Dochodzi między nimi do pojedynku o piękną Marynę. Nie pokonał harnasia, ale poważnie go ranił sam spadając ze skały. Osłabionego Janosika, razem z Pyzdrą i Kwiczołem pojmali hajducy. W czasie egzekucji we wsi Janosikowi nie odmówiono przywileju harnasiów, miał zawisnąć na haku, lecz zanim to się stało do wsi przybył goniec z wiadomością, że nowy harnaś napadł na zamek i zwie się Wróblik. Mimo to egzekucja się odbyła.ZDRADA (13)

Opis: Janosik postanawia ożenić się z Maryną. W czasie ślubu kościół zostaje otoczony przez silny oddział wojska. Na wielkiej polanie odbywa się egzekucja Janosika i jego zbójników. Świadkiem egzekucji jest młody góral, który podejmie dzieło Janosika.

TADEUSZ KWIATKOWSKI – SCENARZYSTA POLSKIEGO JANOSIKA

12 marca 2007 roku zmarł Tadeusz Kwiatkowski - autor m.in. scenariuszy słynnego serialu "Janosik" i filmu "Rękopis znaleziony w Saragossie". Tadeusz Kwiatkowski był prozaikiem i satyrykiem. Miał na swoim koncie wiele powieści, jak chociażby "Klatka" czy "Siedem zacnych grzechów głównych", oraz kryminałów, które wydawał pod pseudonimem Noel Randon. Był też felietonistą i krytykiem teatralnym (związany m.in. z "Dziennikiem Polskim" i "Tygodnikiem Powszechnym"). Napisał scenariusz "Janosika". Na podstawie powieści Jana Potockiego napisał scenariusz filmu Wojciecha Jerzego Hasa "Rękopis znaleziony w Saragossie", który od wielu lat cieszy się uznaniem krytyki i widzów, zyskując już status ikony. Przyjaźnił się z Karolem Wojtyłą, był mężem aktorki Haliny Kwiatkowskiej. Zmarł 7 marca, przeżywszy 87 lat.

Tadeusz Kwiatkowski, pseudonim NoĂŤl Randon (ur. 4 maja 1920 w Krakowie, zm. 7 marca 2007 tamże) – polski prozaik, satyryk, scenarzysta, autor tekstów estradowych.

Absolwent Polonistyki i Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W czasie II wojny światowej (w 1942-1943) współredagował tajny "Miesięcznik Literacki". W 1944-45 był więziony przez krakowskie gestapo.

Już w 1937 r. zadebiutował w międzyszkolnym czasopiśmie Szkolne czasy. Twórca powieści o tematyce współczesnej, satyrycznych (m.in. Siedem zacnych grzechów głównych /1954/), kryminałów pod pseudonimem NoĂŤl Randon (Dwie rurki z kremem, Donoszę ci, Luizo, Cały ogień na laleczkę, Zbrodnia na konkurs), opowiadań dla młodzieży. Był scenarzystą filmowym m.in. filmów Rękopis znaleziony w Saragossie, Sanatorium pod Klepsydrą i serialu telewizyjnego (a także komiksu) Janosik. Jako felietonista i krytyk teatralny współpracował z krakowskim Dziennikiem Polskim, Tygodnikiem Powszechnym, Przekrojem, Życiem Literackim. Uważany za chodzącą kronikę starego Krakowa i kopalnię anegdot, od ponad 40 lat stały bywalec słynnego "stolika o jedenastej" w krakowskim klubie dziennikarzy "Pod Gruszką". Przyjaciel Karola Wojtyły. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i PEN Clubu. Od lat zaangażowany w życie teatralne: działał w teatrach Tadeusza Kantora i Mieczysława Kotlarczyka (Teatr Rapsodyczny), kierownik literacki teatrów Groteska i Teatru Słowackiego, współtwórca (w latach sześćdziesiątych XX w.) kabaretu w Jamie Michalika. Autor sztuk teatralnych. W marcu 1996 r. za książkę Panopticum uhonorowany Nagrodą Krakowska Książka Miesiąca. Pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

 

Opracowując projekt „Szlak Zbójników Karpackich” skorzystano z blisko 1000 źródeł dotyczących zbójnictwa karpackiego, które znajdują się tutaj. Kliknij!

 

PATRONAT NAD SZLAKIEM ZBÓJNIKÓW KARPACKICH SPRAWUJE

ŁAP-POL (Dystrybutor wędlin tradycyjnych)

oraz

FIRMA JANTOŃ S.A., Sp. K (producent win Zbójeckie Grzane)

 "Zbójnicki Szlak" zosta3 wybrany najlepszym produktem turystycznym w najwiekszym projekcie
szkoleniowo-doradczym dla polskiej bran?y turystycznej. Projektowi patronowali:
do góry
2009-2012 © Zbójnicki Szlak Leszek M3odzianowski


POLECAMY

e-beskidy

Beskidy, noclegi, mapy,
kamery, og3oszenia, forum

karpackie-zboje

Napady ZBÓjnickie, wesela,
biesiady, kuligi, integracja

ulica-hafciana

Haft komputerowy, naszywki,
odzie? reklamowa

apter

Trekking w Alpach, Urlop
w górach, narty w Dolomitach


fundacja

Góralskie prelekcje, ZBÓjnicki questing,
towarzystwo naukowe, ZBÓjnicka biblioteka

karpacki-gazda

Przewodnik beskidzki, pilot wycieczek,
kierownik kolonii, Beskidy, —ywiecProjekt „SZLAK ZBÓJNIKÓW KARPACKICH” FIRMY ZBÓJNICKI SZLAK LESZEK MŁODZIANOWSKI, a w szczególnoœci prezentowane koncepcje, pomysły i rozwišzania na mocy ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych z dn. 04.02.1994 r. Dz. U. nr 24 poz. 83 stanowiš własnoœć autora. Projekt ZBÓJNICKI SZLAK ani żadna z jego częœci nie może być w żaden sposób kopiowana, powielana, dystrybuowana bez pisemnej zgody autora.


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

OPRAWE FOTO/VIDEO PODCZAS ZBÓJNICKICH IMPREZ INTEGRACYJNYCH SPRAWUJE FIRMA MTUR Media + Turystyka

Zbójnickiszlak.pl Tel - (+48) 609 789 879, E-mail - info@zbojnickiszlak.pl