PATRONAT HONOROWY NAD ZBÓJNICKIM SZLAKIEM

 
PATRONI MEDIALNI NAD PROJEKTEM ZBÓJNICKI SZLAK
Wydawnictwa i Magazyny Turystyczne:


Uczelnie Wyższe: Turystyczne
portale internetowe:

Miasta:
Media:

Regionalne organizacje:
 


Powiaty:
Instytuty turystyki: Izby turystyki:
Euroregiony:
Narodowe Organizacje Turystyczne:
Regionalne Organizacje Turystyczne:

FIRMYWSPÓŁPRACA
NA ZBÓJNICKIM SZLAKU BEZPIECZEŃSTWO ZAPEWNIAJĄOGLĄDAJ NAS W
PISZĄ O NAS


LEGENDA O ZBÓJNICKIM ZAMKU NA GROJCU

Właścicielami zamku  żywieckiego na górze „Grojec" jeszcze przed zbudowaniem obecnego zamku przed 1471 r. byli Skrzyńscy, znani z tego, że napadali na kupieckie karawany i poczty rycerskie mordując i łupiąc podróżnych tak, że nikt bezpiecznie nie mógł przemierzać szlaków handlowych prowadzących przez Żywiecczyznę.

Skargi na grabież Skrzyńskich, za napady wpływały na sejmy i do króla, który widząc że upomnienia nie pomagają, wysłał wojska królewskie, aby położyć kres zbójnickiej rodzinie Skrzyńskich. Wojska te oblegały zamek na Grójcu przez 6 tygodni. Wreszcie gdy zamek zdobyto pojmanego Skrzyńskiego wsadzono do beczki z nabitymi wewnątrz gwoździami i zabiwszy beczkę spuszczono z Grójca - wysokiej na 612 metrów góry w dół. W ten sposób zginął ten co miał jako szlachcic stać na straży praw i porządku. Prawo to deptał trudniąc się rozbojem.

Jedni twierdzą, że zamek zapadł się pod ziemię jakoby ze wstydu, że władali nim tacy  przeniewiercy - drudzy twierdzą, że zamek został spalony i doszczętnie zrównany z ziemią. W roku 1467 ziemię żywiecką otrzymali Komorowscy, którzy wybudowali  obecny  zamek  w  1515r.

Legenda głosi, że pomiędzy ruinami zamku na Grojcu i zamkiem żywieckim istnieje podziemny korytarz, którym często zamordowali w beczce Skrzyński dostawał się do zamku żywieckiego by tam nawiedzać tych, którzy w jego dobrach się panoszyli. Nieraz słychać było toczącą się beczkę z wielkim hukiem choć nic nie było widać.

 

Opracowując projekt „Szlak Zbójników Karpackich” skorzystano z blisko 1000 źródeł dotyczących zbójnictwa karpackiego, które znajdują się tutaj. Kliknij!

 

 

PATRONAT NAD SZLAKIEM ZBÓJNIKÓW KARPACKICH SPRAWUJE

ŁAP-POL (Dystrybutor wędlin tradycyjnych)

oraz

FIRMA JANTOŃ S.A., Sp. K (producent win Zbójeckie Grzane)"Zbójnicki Szlak" zosta3 wybrany najlepszym produktem turystycznym w najwiekszym projekcie
szkoleniowo-doradczym dla polskiej bran?y turystycznej. Projektowi patronowali:
do góry
2009-2012 © Zbójnicki Szlak Leszek M3odzianowski


POLECAMY

e-beskidy

Beskidy, noclegi, mapy,
kamery, og3oszenia, forum

karpackie-zboje

Napady ZBÓjnickie, wesela,
biesiady, kuligi, integracja

ulica-hafciana

Haft komputerowy, naszywki,
odzie? reklamowa

apter

Trekking w Alpach, Urlop
w górach, narty w Dolomitach


fundacja

Góralskie prelekcje, ZBÓjnicki questing,
towarzystwo naukowe, ZBÓjnicka biblioteka

karpacki-gazda

Przewodnik beskidzki, pilot wycieczek,
kierownik kolonii, Beskidy, —ywiecProjekt „SZLAK ZBÓJNIKÓW KARPACKICH” FIRMY ZBÓJNICKI SZLAK LESZEK MŁODZIANOWSKI, a w szczególnoœci prezentowane koncepcje, pomysły i rozwišzania na mocy ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych z dn. 04.02.1994 r. Dz. U. nr 24 poz. 83 stanowiš własnoœć autora. Projekt ZBÓJNICKI SZLAK ani żadna z jego częœci nie może być w żaden sposób kopiowana, powielana, dystrybuowana bez pisemnej zgody autora.


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

OPRAWE FOTO/VIDEO PODCZAS ZBÓJNICKICH IMPREZ INTEGRACYJNYCH SPRAWUJE FIRMA MTUR Media + Turystyka

Zbójnickiszlak.pl Tel - (+48) 609 789 879, E-mail - info@zbojnickiszlak.pl