PATRONAT HONOROWY NAD ZBÓJNICKIM SZLAKIEM

 
PATRONI MEDIALNI NAD PROJEKTEM ZBÓJNICKI SZLAK
Wydawnictwa i Magazyny Turystyczne:


Uczelnie Wyższe: Turystyczne
portale internetowe:

Miasta:
Media:

Regionalne organizacje:
 


Powiaty:
Instytuty turystyki: Izby turystyki:
Euroregiony:
Narodowe Organizacje Turystyczne:
Regionalne Organizacje Turystyczne:

FIRMYWSPÓŁPRACA
NA ZBÓJNICKIM SZLAKU BEZPIECZEŃSTWO ZAPEWNIAJĄOGLĄDAJ NAS W
PISZĄ O NAS


POMNIK JANOSIKA W TERCHOWEJ

Najsłynniejszy słowacki zbójnik Juraj Janosik (JĂĄnoĹĄĂ­k) urodził się w charakterystycznej wsi Tierchowa (TerchovĂĄ) na północnym - zachodzie Słowacji. Swojego sławnego krajana mieszkańcy Tierchowej uwiecznili w monumentalnej rzeźbie, która stoi u wejścia do Doliny Wratnej (VrĂĄtna dolina).

 

Bez względu na to, że los Janosika pełen jest legend i niesprawdzonych opowieści, to jednak jest on rzeczywistą osobistością słowackich dziejów. Sławny zbójnik i sprawiedliwy obrońca biednych urodził się w 1688 roku w miejscowości Tierchowa, leżącej na zboczach Małej Fatry (MalĂĄ Fatra). Jego miejsce urodzenia to jeden z tierchowskich przysiółków, leżących po stronie Pogórza Kisuckiego (KysuckĂĄ vrchovina). Jego rodzice Martin oraz Anna byli ubogimi poddanymi. Oprócz Juraja mieli oni jeszcze trzech synów JĂĄna, Martina oraz Adama. JĂĄn został załapany podczas dokonywania grabieży za co w 1713 roku został powieszony. Juraj pracował jako służacy a następnie osiadł w swojej rodzinnej wsi, później zaś odbywał służbę wojskową w cesarskim wojsku. Wtedy to też dostał się do zamku Bytcianskiego, gdzie pełnił służbę strażnika więziennego. Wówczas w więzieniu przetrzymywany był znany przywódca zbójnicki z Predmiera TomaĹĄ Uhorčik. Janosik pomagał mu kilkakrotnie. Kiedy powrócił do Terchovej, Uchorčik, któremu udało się uciec z więzienia, przyszedł do Juraja i namawiał go do przyłączenia się do jego bandy, Janosik zgodził się i jak to było w zwyczaju ślubował UhročĂ­kowi wierność. Na jesień 1711, gdy Janosik miał 23 lata, poszedł on z Uhorčikiem na pierwszy napad. Jeszcze tego samego roku Uchorčik zrezygnował ze zbójowania i osadził się w Klemenovci, ożenił się, zmienił nazwisko i rozpoczął pracę w lokalnym urzędzie. Cały jednak czas był hajdukiem. Nie zaniechał kontaktu ze swoją drużyną, której teraz przewodził Janosik, lecz jej stale pomagał. Janosik dowodził grupą dwa lata. Do niej należeli nie tylko młodzi z Kysuc i okolic ale także zbóje z Morawy i Polski. Janosik został schwytany na początku 1713 roku. osądzony został w Liptovskim MikulaĹĄi. Na procesie nie przyznał się do żadnych z zarzucanych mu czynów. Przyznał jedynie, że wszystko, co miał rozdał kobietom i dziewczętom z Terchovej. 17 marca 1713 wyrok został orzeczony.

Po przeciwnej stronie tierchowskiego przysiółka mieszkańcy wsi postawili swojemu sławnemu krajanowi monumentalny pomnik. Na zielonym wzgórzu nad drogą do Doliny Wrotnej w Małej Fatrze wznosi się Pomnik Janosika, wykonany z blachy stalowej w nadnaturalnej wielkości, mierzący 7,5 metra wysokości. Wybudowano go w 1988 roku. Jego autorom jest akademicki rzeźbiarz JĂĄn Kulich.

Na skraju słowackiej wsi Terchowej, nieopodal wejścia do Doliny Wratnej, wznosi się olbrzymi posąg, w słońcu oślepiająco błyszczący. Socjalistyczny artysta zespawał go bowiem z kawałów nierdzewnej stali. Myliłby się jednak ten, kto by sądził, że to pomnik hutnika. Na cokole jest Janosik, syn tej ziemi, najsłynniejszy ze zbójników, często bezpodstawnie uważany za polskiego górala.

Terchowa słynie z miejscowych muzyków i góralskich tańców. Doroczny festiwal folkloru górskiego pod nazwą Janosikowe Dni odbywa się pod koniec lipca. U wejścia do doliny, po lewej stronie, odchodzi droga do Stefanovej – małej wioski, o wiele bardziej urokliwej od Vratnej. Biorą w niej początek liczne szlaki turystyczne, wśród nich ten najciekawszy, o nazwie Janosik.

Pomnik stoi dokładnie przy odgałęzieniu do doliny Vratnej. Mija się go podczas wędrówki jedną z piękniejszych tras do miejsca o nazwie Tiesnavy (Wąwozy). W rozpadlinie, utworzonej przez górski potok Vratnanka, są widoczne typowe formacje Małej Fatry: gęste, poszarpane skalne iglice. Droga do rozpadliny, wiodąca przez Obsivankę, nosi nazwę Zbojnicki chodnik (Szlak Zbójnicki) – podobno wielokrotnie te ścieżkę pokonywał Janosik. Kolejną popularną rozpadliną są Horne diery (Górne Dziury). Także i tutaj górska woda w formie spadającej kaskady toruje sobie drogę przez skałę. Aby dojść w to miejsce, najlepiej wyruszyć z parkingu przy najdalej na wschód wysuniętej części miejscowości Podhate.

 

Opracowując projekt „Szlak Zbójników Karpackich” skorzystano z blisko 1000 źródeł dotyczących zbójnictwa karpackiego, które znajdują się tutaj. Kliknij!

 

PATRONAT NAD SZLAKIEM ZBÓJNIKÓW KARPACKICH SPRAWUJE

ŁAP-POL (Dystrybutor wędlin tradycyjnych)

oraz

FIRMA JANTOŃ S.A., Sp. K (producent win Zbójeckie Grzane)"Zbójnicki Szlak" zosta3 wybrany najlepszym produktem turystycznym w najwiekszym projekcie
szkoleniowo-doradczym dla polskiej bran?y turystycznej. Projektowi patronowali:
do góry
2009-2012 © Zbójnicki Szlak Leszek M3odzianowski


POLECAMY

e-beskidy

Beskidy, noclegi, mapy,
kamery, og3oszenia, forum

karpackie-zboje

Napady ZBÓjnickie, wesela,
biesiady, kuligi, integracja

ulica-hafciana

Haft komputerowy, naszywki,
odzie? reklamowa

apter

Trekking w Alpach, Urlop
w górach, narty w Dolomitach


fundacja

Góralskie prelekcje, ZBÓjnicki questing,
towarzystwo naukowe, ZBÓjnicka biblioteka

karpacki-gazda

Przewodnik beskidzki, pilot wycieczek,
kierownik kolonii, Beskidy, —ywiecProjekt „SZLAK ZBÓJNIKÓW KARPACKICH” FIRMY ZBÓJNICKI SZLAK LESZEK MŁODZIANOWSKI, a w szczególnoœci prezentowane koncepcje, pomysły i rozwišzania na mocy ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych z dn. 04.02.1994 r. Dz. U. nr 24 poz. 83 stanowiš własnoœć autora. Projekt ZBÓJNICKI SZLAK ani żadna z jego częœci nie może być w żaden sposób kopiowana, powielana, dystrybuowana bez pisemnej zgody autora.


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

OPRAWE FOTO/VIDEO PODCZAS ZBÓJNICKICH IMPREZ INTEGRACYJNYCH SPRAWUJE FIRMA MTUR Media + Turystyka

Zbójnickiszlak.pl Tel - (+48) 609 789 879, E-mail - info@zbojnickiszlak.pl