PATRONAT HONOROWY NAD ZBÓJNICKIM SZLAKIEM

 
PATRONI MEDIALNI NAD PROJEKTEM ZBÓJNICKI SZLAK
Wydawnictwa i Magazyny Turystyczne:


Uczelnie Wyższe: Turystyczne
portale internetowe:

Miasta:
Media:

Regionalne organizacje:
 


Powiaty:
Instytuty turystyki: Izby turystyki:
Euroregiony:
Narodowe Organizacje Turystyczne:
Regionalne Organizacje Turystyczne:

FIRMYWSPÓŁPRACA
NA ZBÓJNICKIM SZLAKU BEZPIECZEŃSTWO ZAPEWNIAJĄOGLĄDAJ NAS W
PISZĄ O NAS


MUZEUM JURAJA JANOSIKA W TERCHOVEJ

 

MĂşzeum Juraja Janosika

TerchovĂĄ, Urząd Gminy, Informacje: PovažskĂŠ mĂşzeum v Žiline, tel. 00421 (41) 500-15-11, 562-00-33, muzeum@pmza.sk , www.povazske.muzeum.sk

Muzeum Juraja Janosika jest oddziałem Muzeum Poważskiego

Muzeum można zwiedzać od wtorku do czwartku w godz. 9.00-15.30, od piątku do niedzieli w godz. 9.00-16.00, a w miesiącach letnich codziennie w godz. 8.30-18.00

TerchovĂĄ to malownicza wieś położona u podnóża Małej Fatry, w dolinie rzeki VarĂ­nka, słynna ze swych zespołów folklorystycznych i faktu, iż tu urodził się zbójnik Juraj Janosik. Przejawem ciągle żywych tradycji góralskich wzmocnionych Janosikową legendą jest m.in. impreza folklorystyczna odbywająca się co roku z początkiem sierpnia.

Na Janosikowe Dni przybywają zespoły folklorystyczne z całej Słowacji i ze świata, a prym wiodą miejscowe kapele.

Wyrazem niezwykłej popularności ludowego bohatera jest Muzeum Juraja Janosika. Ekspozycja przybliża życie i zbójecką działalność tej kontrowersyjnej postaci. Słynny zbójnik urodził się tu w 1688 r. i w tych okolicach prowadził zbójecką działalność, za którą został w 1713 r. skazany na śmierć przez sąd w Liptovskim Mikulaszu. Egzekucji dokonano, wieszając go na haku wbitym pod ostatnie żebro.

W muzeum znajduje się także ekspozycja obrazująca gospodarkę pastersko-rolniczą dawnych okolic grodu Strečno. Znajdują się tutaj sprzęty niezbędne przy wypasie owiec i obróbce owczego mleka, m.in. dzwonki dla owiec, naczynia do wyrobu i przechowywania sera. Przedstawiony jest również XIX-wieczny zbiór podstawowych naczyń i sprzętów gospodarskich, m.in. krosno, kołowrotek, miski, maśniczki, pług, a także świąteczne stroje kobiecy i męski z początków XIX stulecia. W muzeum zorganizowano wystawę zdjęć i dokumentów związanych z dziejami Terchovej i okolic. Zdjęcia przedstawiają budownictwo typowe dla regionu, wnętrza XIX-wiecznych chałup, ludność przy codziennych pracach gospodarskich i uczestniczącą w obrzędach świątecznych.

Gdy znajdziemy się w Terchovej, koniecznie powinniśmy też zobaczyć ruchomą drewnianą szopkę, która znajduje się w kościele pod wezwaniem świętych Cyryla i Metodego.

 

Opracowując projekt „Szlak Zbójników Karpackich” skorzystano z blisko 1000 źródeł dotyczących zbójnictwa karpackiego, które znajdują się tutaj. Kliknij!

 

PATRONAT NAD SZLAKIEM ZBÓJNIKÓW KARPACKICH SPRAWUJE

ŁAP-POL (Dystrybutor wędlin tradycyjnych)

oraz

FIRMA JANTOŃ S.A., Sp. K (producent win Zbójeckie Grzane)

 

 

 

 "Zbójnicki Szlak" zosta3 wybrany najlepszym produktem turystycznym w najwiekszym projekcie
szkoleniowo-doradczym dla polskiej bran?y turystycznej. Projektowi patronowali:
do góry
2009-2012 © Zbójnicki Szlak Leszek M3odzianowski


POLECAMY

e-beskidy

Beskidy, noclegi, mapy,
kamery, og3oszenia, forum

karpackie-zboje

Napady ZBÓjnickie, wesela,
biesiady, kuligi, integracja

ulica-hafciana

Haft komputerowy, naszywki,
odzie? reklamowa

apter

Trekking w Alpach, Urlop
w górach, narty w Dolomitach


fundacja

Góralskie prelekcje, ZBÓjnicki questing,
towarzystwo naukowe, ZBÓjnicka biblioteka

karpacki-gazda

Przewodnik beskidzki, pilot wycieczek,
kierownik kolonii, Beskidy, —ywiecProjekt „SZLAK ZBÓJNIKÓW KARPACKICH” FIRMY ZBÓJNICKI SZLAK LESZEK MŁODZIANOWSKI, a w szczególnoœci prezentowane koncepcje, pomysły i rozwišzania na mocy ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych z dn. 04.02.1994 r. Dz. U. nr 24 poz. 83 stanowiš własnoœć autora. Projekt ZBÓJNICKI SZLAK ani żadna z jego częœci nie może być w żaden sposób kopiowana, powielana, dystrybuowana bez pisemnej zgody autora.


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

OPRAWE FOTO/VIDEO PODCZAS ZBÓJNICKICH IMPREZ INTEGRACYJNYCH SPRAWUJE FIRMA MTUR Media + Turystyka

Zbójnickiszlak.pl Tel - (+48) 609 789 879, E-mail - info@zbojnickiszlak.pl