PATRONAT HONOROWY NAD ZBÓJNICKIM SZLAKIEM

 
PATRONI MEDIALNI NAD PROJEKTEM ZBÓJNICKI SZLAK
Wydawnictwa i Magazyny Turystyczne:


Uczelnie Wyższe: Turystyczne
portale internetowe:

Miasta:
Media:

Regionalne organizacje:
 


Powiaty:
Instytuty turystyki: Izby turystyki:
Euroregiony:
Narodowe Organizacje Turystyczne:
Regionalne Organizacje Turystyczne:

FIRMYWSPÓŁPRACA
NA ZBÓJNICKIM SZLAKU BEZPIECZEŃSTWO ZAPEWNIAJĄOGLĄDAJ NAS W
PISZĄ O NAS


BABIA GÓRA I ZBÓJNICKI DIABLAK

Zasłużoną zbójnicką sławą cieszy się najwyższy szczyt polskich Beskidów - Babia Góra, której wierzchołek zwany jest Diablakiem (1725 m n.p.m.). Ruiny czarciego zamku pokazywano tu jeszcze w XIX stuleciu. W rzeczywistości były to resztki tzw. Losertówki - schronu turystycznego wzniesionego staraniem ówczesnego właściciela podbabiogórskich wsi, hrabiego Filipa Saint Genois, z okazji wizyty na szczycie Babiej Góry w 1852 r. starosty wadowickiego i naczelnika obwodu wadowickiego, Józefa von Lossertha, do którego administracyjne należały wówczas północne stoki Babiej Góry.

Diabelski zamek - według legendy - budował czart na polecenie tamtejszego zbójnika czy gazdy w zamian za jego duszę. Postawił on szatanowi warunek, że budowla musi stanąć w ciągu jednej nocy. Diabeł nie zdążył wywiązać się z polecenia (zabrakło jednego, ostatniego kamienia) i gdy z położonych u stóp Babiej Góry wsi na szczyt dobiegło poranne pianie koguta, zamek runął w gruzy, przysypując zbójnika. Niekiedy mowa też o tym, że chytry chłop przyniósł koguta ze sobą i w odpowiednim momencie zmusił go do piania. W wietrzne noce słychać podobno z wnętrza góry brzęk ciupagi i szatański śmiech. Inna wersja mówi, że na szczycie były niegdyś pokłady złota zalegające na powierzchni ziemi wśród głazów. Po cenny kruszec wybrały się pewnego razu kobiety z okolicznych osad. Przeszkodził im jednak szatan, który w dodatku kazał zbudować dla siebie zamek, grożąc zniszczeniem podbabiogórskich wsi. Po wielu tygodniach ciężkiej pracy nieszczęsne niewiasty usłyszały dobiegający z doliny głos dzwonu i zaczęły śpiewać Godzinki. Wówczas, będąca już na ukończeniu, budowla runęła w gruzy, a szatan uciekł. Pozostałością po diabelskim zamku ma być, zgodnie z podaniem, podszczytowa nazwa Izdebczyska (od słowa "izba").

 

Opracowując projekt „Szlak Zbójników Karpackich” skorzystano z blisko 1000 źródeł dotyczących zbójnictwa karpackiego, które znajdują się tutaj. Kliknij!

 

 

PATRONAT NAD SZLAKIEM ZBÓJNIKÓW KARPACKICH SPRAWUJE

ŁAP-POL (Dystrybutor wędlin tradycyjnych)

oraz

FIRMA JANTOŃ S.A., Sp. K (producent win Zbójeckie Grzane)

 "Zbójnicki Szlak" zosta3 wybrany najlepszym produktem turystycznym w najwiekszym projekcie
szkoleniowo-doradczym dla polskiej bran?y turystycznej. Projektowi patronowali:
do góry
2009-2012 © Zbójnicki Szlak Leszek M3odzianowski


POLECAMY

e-beskidy

Beskidy, noclegi, mapy,
kamery, og3oszenia, forum

karpackie-zboje

Napady ZBÓjnickie, wesela,
biesiady, kuligi, integracja

ulica-hafciana

Haft komputerowy, naszywki,
odzie? reklamowa

apter

Trekking w Alpach, Urlop
w górach, narty w Dolomitach


fundacja

Góralskie prelekcje, ZBÓjnicki questing,
towarzystwo naukowe, ZBÓjnicka biblioteka

karpacki-gazda

Przewodnik beskidzki, pilot wycieczek,
kierownik kolonii, Beskidy, —ywiecProjekt „SZLAK ZBÓJNIKÓW KARPACKICH” FIRMY ZBÓJNICKI SZLAK LESZEK MŁODZIANOWSKI, a w szczególnoœci prezentowane koncepcje, pomysły i rozwišzania na mocy ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych z dn. 04.02.1994 r. Dz. U. nr 24 poz. 83 stanowiš własnoœć autora. Projekt ZBÓJNICKI SZLAK ani żadna z jego częœci nie może być w żaden sposób kopiowana, powielana, dystrybuowana bez pisemnej zgody autora.


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

OPRAWE FOTO/VIDEO PODCZAS ZBÓJNICKICH IMPREZ INTEGRACYJNYCH SPRAWUJE FIRMA MTUR Media + Turystyka

Zbójnickiszlak.pl Tel - (+48) 609 789 879, E-mail - info@zbojnickiszlak.pl