PATRONAT HONOROWY NAD ZBÓJNICKIM SZLAKIEM

 
PATRONI MEDIALNI NAD PROJEKTEM ZBÓJNICKI SZLAK
Wydawnictwa i Magazyny Turystyczne:


Uczelnie Wyższe: Turystyczne
portale internetowe:

Miasta:
Media:

Regionalne organizacje:
 


Powiaty:
Instytuty turystyki: Izby turystyki:
Euroregiony:
Narodowe Organizacje Turystyczne:
Regionalne Organizacje Turystyczne:

FIRMYWSPÓŁPRACA
NA ZBÓJNICKIM SZLAKU BEZPIECZEŃSTWO ZAPEWNIAJĄOGLĄDAJ NAS W
PISZĄ O NAS


KARCZMA RZYM I HERSZT ZBÓJNIKÓW JÓZEF BACZYŃSKI

 

Kolejnym miejscem na Szlaku Zbójników Karpackich jest Karczma Rzym - przysadzista, ciemna sylwetka karczmy „Rzym" jest najbardziej charakterystycznym elementem suskiego rynku. Karczma stanowi jeden z ginących przykładów architektury drewnianej, nawiązującej bezpośrednio do tradycji budownictwa ludowego regionu Podbeskidzia. Nie bez powodu stała się centralnym punktem wytyczonego w 2002 roku Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.

Wzniesiona została w II poł. XVIII wieku, za przyzwoleniem byłych właścicieli miejscowości - Wielopolskich, kiedy Sucha zyskując przywileje oraz prawa m. in. do odbywania jarmarków, stała się osadą targową.

Karczma pełniła również rolę miejsca o szczególnej symbolice. Właśnie tam handlujący pieczętowali udane transakcje kupna i sprzedaży.

Karczma jest zrębowa, pokryta potężnym czterospadowym gontowym dachem, od strony frontowej ozdobiona arkadowymi podcieniami, wspartymi na profilowanych słupach, zamkniętych od dołu balustradą.

Wejście do karczmy zdobi - jak pisał Mickiewicz -„karczmy godło, koń", tyle że dziś już nie „malowany na płótnie", ale metalowy. Przypomnijmy, że koń jest podstawowym elementem obecnego herbu miasta, a także herbu Wielopolskich, za czasów których karczma została wybudowana, co dowodzi w sposób niezbity, że to właśnie suski „Rzym" jest tym „mickiewiczowskim".

Wejście prowadzi do centralnie usytuowanej sieni, skąd można przejść dalej, do jednej z dwóch sal: restauracyjnej lub kawiarnianej. Wnętrza karczmy o wystroju regionalnym, nawiązują do tradycji górali żywieckich i babiogórskich. W salach zachowały się stare, belkowane stropy, jednak sam obecny układ pomieszczeń jest już wynikiem gruntownej renowacji, przeprowadzonej wiatach 60. XXw.

Wieść niesie, że bywali tu nieraz zbójnicy, którzy pokrzepiwszy się jadłem i napitkiem dokonywali tu podziału łupów, zagrabionych w okolicznych górach. Może właśnie z tego powodu do karczmy zawitał kiedyś sam Mefistofeles, a z chwilowego braku zbójników zastawił tu sidła na Imć Twardowskiego, o czym pisał Adam Mickiewicz w swojej balladzie „Pani Twardowska":

Ta karczma „Rzym" się nazywa!

Kładę areszt na waszeci!

 

Karczma ta była miejscem zabaw Józefa Baczyńskiego - harnasia babiogórskiego, oblewającego tutaj swoje zbójeckie osiągnięcia, a ponieważ wg staropolskiej zasady "klient nasz Pan" nikt nie czynił mu zarzutów, co do pochodzenia gotówki jaką płacił za hulanki.

Zwiedzając karczmę położoną na Szlaku Zbójników Karpackich warto posłuchać starego gawędziarza, który zna wiele legend związanych ze zbójnikami w tym regionie. Jedną z nich przytoczymy: Gdy Baczyński wraz ze swoją zbójecką bursą wracał  z suskiego jarmarku, zatrzymał się w tamtejszej karczmie. W półmroku świecami oświetlonej sali, dostrzegli w kącie zbrojnego strażnika pani Wielopolskiej z zamku. Gdy ten po trunkowaniu, na chwiejnych nogach opuścił karczmę, wyszli za nim w ciemność zapadającego wieczoru. Tam uderzywszy ofiarę pałką, dwa pistolety, które za pasem nosił, zrabowali. Czuli się teraz pewniej i snuli nowe plany dla swojej kompanii.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?

Kim był zbójnik Józef Baczyński?

 

Opracowując projekt „Szlak Zbójników Karpackich” skorzystano z blisko 1000 źródeł dotyczących zbójnictwa karpackiego, które znajdują się tutaj. Kliknij!

 

PATRONAT NAD SZLAKIEM ZBÓJNIKÓW KARPACKICH SPRAWUJE

ŁAP-POL (Dystrybutor wędlin tradycyjnych)

oraz

FIRMA JANTOŃ S.A., Sp. K (producent win Zbójeckie Grzane)

 "Zbójnicki Szlak" zosta3 wybrany najlepszym produktem turystycznym w najwiekszym projekcie
szkoleniowo-doradczym dla polskiej bran?y turystycznej. Projektowi patronowali:
do góry
2009-2012 © Zbójnicki Szlak Leszek M3odzianowski


POLECAMY

e-beskidy

Beskidy, noclegi, mapy,
kamery, og3oszenia, forum

karpackie-zboje

Napady ZBÓjnickie, wesela,
biesiady, kuligi, integracja

ulica-hafciana

Haft komputerowy, naszywki,
odzie? reklamowa

apter

Trekking w Alpach, Urlop
w górach, narty w Dolomitach


fundacja

Góralskie prelekcje, ZBÓjnicki questing,
towarzystwo naukowe, ZBÓjnicka biblioteka

karpacki-gazda

Przewodnik beskidzki, pilot wycieczek,
kierownik kolonii, Beskidy, —ywiecProjekt „SZLAK ZBÓJNIKÓW KARPACKICH” FIRMY ZBÓJNICKI SZLAK LESZEK MŁODZIANOWSKI, a w szczególnoœci prezentowane koncepcje, pomysły i rozwišzania na mocy ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych z dn. 04.02.1994 r. Dz. U. nr 24 poz. 83 stanowiš własnoœć autora. Projekt ZBÓJNICKI SZLAK ani żadna z jego częœci nie może być w żaden sposób kopiowana, powielana, dystrybuowana bez pisemnej zgody autora.


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

OPRAWE FOTO/VIDEO PODCZAS ZBÓJNICKICH IMPREZ INTEGRACYJNYCH SPRAWUJE FIRMA MTUR Media + Turystyka

Zbójnickiszlak.pl Tel - (+48) 609 789 879, E-mail - info@zbojnickiszlak.pl