PATRONAT HONOROWY NAD ZBÓJNICKIM SZLAKIEM

 
PATRONI MEDIALNI NAD PROJEKTEM ZBÓJNICKI SZLAK
Wydawnictwa i Magazyny Turystyczne:


Uczelnie Wyższe: Turystyczne
portale internetowe:

Miasta:
Media:

Regionalne organizacje:
 


Powiaty:
Instytuty turystyki: Izby turystyki:
Euroregiony:
Narodowe Organizacje Turystyczne:
Regionalne Organizacje Turystyczne:

FIRMYWSPÓŁPRACA
NA ZBÓJNICKIM SZLAKU BEZPIECZEŃSTWO ZAPEWNIAJĄOGLĄDAJ NAS W
PISZĄ O NAS


ZBÓJNICKIE PODANIE O KOŚCIÓLKU ŚW. KRZYŻA

Na stoku góry Piątkowej znajduje się drewniany zabytkowy kościółek św. Krzyża zbudowany w 1757 roku. Wcześniej tym miejscu znajdowała się niewielka figurka Męki Pańskiej. Przy figurce jeden niewidomy mieszkaniec wsi Chabówka, najpierw odzyskał wzrok, a w chwilę potem ujrzał jakoby figurka promieniowała nieziemską jasnością. Wieść o tym uzdrowieniu szybko rozeszła się po okolicy. Miejsce cudu zaczęli odwiedzać liczni pątnicy, aby modlić się przy figurce. Po latach figurka zaginęła, na jej miejscu ówcześni mieszkańcy zdecydowali się wybudować niewielką kapliczkę, która nie odnawiana przez nikogo uległa całkowitemu zniszczeniu. W kolejnych latach powstała kolejna kaplica a następnie kościółek.  Z powstaniem tego kościółka związana jest taka oto opowieść:

Dawno, dawno temu na naszym terenie rozciągała się puszcza Gorczańska. Gdzieniegdzie w dolinach rzek były osady ludzkie i gniazda zbójeckie. Przez te tereny wiodły szlaki handlowe na Węgry przez Nowy Targ.

Dzikie drzewa, szumiące strumyki, pola malowane złocistym zbożem, ale też bagna i strome skarpy to widok jaki oglądali kupcy, którzy podróżowali przez te tereny setki lat temu.

Każdego dnia już od wczesnego ranka, podążało tą drogą mnóstwo wozów z różnorakimi towarami.

Pewnego razu w piękny, słoneczny dzień ową drogą przejeżdżał bogaty, nieznany okolicznym mieszkańcom kupiec. Ubrany w strój uszyty ze złotego sukna, przepasany błyszczącym, srebrnym pasem z ogromną futrzaną czapką na głowie. Wygląd jego wzbudzał wśród każdego napotkanego wieśniaka wielkie zainteresowanie.

Kryształowe kamienie, wspaniałe klejnoty, cudowne perły, które przewoził  na swoim olbrzymim wozie, zwróciły uwagę nie tylko innych handlowców, ale również zbójców, grasujących w pobliskim lesie.

Późnym popołudniem kupiec dotarł na szczyt Piątkowej. Przeżegnał się przy pozostałościach starej kapliczki. Nie zdecydował się jednak spędzić tam nocy. Postanowił przed wieczorem dotrzeć do Nowego Targu. W tym celu należało pokonać bardzo niebezpieczny odcinek drogi, która prowadziła przez gęsty las. Cudzoziemiec zaryzykował. Nagle z głębi lasu dało się słyszeć przerażający gwizd i jęk. Przestraszone konie poniosły i zanim kupiec uspokoił zwierzęta wóz zjechał z drogi, tylne koła wpadły do bagna. Na próżno starał się zmusić konie do kolejnego wysiłku. Krzyki i strzelanie z bata nic nie pomagało. Hałas jednak ściągnął na miejsce zbójów, którzy odpoczywali w pobliskim szałasie.

Zaskoczony atakiem kupiec bardzo dzielnie bronił swego wozu. Lecz przewaga była po stronie bandy. Widząc, że już jego godzina śmierci nadchodzi padł na kolana i zawołał:

- Krzyżu Święty ratuj mnie.

W tym samym momencie las z wielką siłą zatrząsł się, a chmury gwałtownie kołysały się na wszystkie strony. Na niebie pojawiła się łuna. Cała przyroda została ożywiona przez samego Boga.

Nad wozem kupca ukazał się ogromny krzyż wśród płomieni. Przerażeni zbójcy widząc niezwykłe zjawiska uciekli. Kupiec uratował życie i odzyskał towar.

Padł na kolana i zaczął dziękować Bogu. Nagle u jego stóp wytrysnęło źródełko.

Spragniony kupiec napił się chłodnej, krystalicznie czystej wody. Jakie było jego zdziwienie, kiedy okazało się, że po kilku łykach wody poczuł się wypoczęty, a jego troski znikły. Raźno zabrał się do pracy, wyciągnął wóz i ruszył w dalszą drogę.

Powracając z udanej wyprawy handlowej, ponownie przybył na miejsce cudownego ocalenia. Jako wotum wdzięczności za ocalenie życia ufundował kaplicę pod wezwaniem Św. Krzyża, która powstała w miejsce poprzedniej,  zniszczonej przez czas.

Teraz na jej miejscu stoi kościółek, ale nadal wszyscy pamiętają o przyczynie jego powstania. Bardzo często przychodzą tu z prośbami, szepczą w stronę wiszącego na krzyżu Jezusa zbawienne słowa, które uratowały kupca od niebezpieczeństwa.

Nieco poniżej kościółka znajduje się źródełko z którego pił kupiec. Dzisiaj zwane Pocieszną Wodą. Okoliczni mieszkańcy uważają że woda z tego źródełka jest dobra na wszystkie choroby i bóle. 

Katarzyna Pułkowska

 

 

Opracowując projekt „Szlak Zbójników Karpackich” skorzystano z blisko 1000 źródeł dotyczących zbójnictwa karpackiego, które znajdują się tutaj. Kliknij!

 

 

PATRONAT NAD SZLAKIEM ZBÓJNIKÓW KARPACKICH SPRAWUJE

ŁAP-POL (Dystrybutor wędlin tradycyjnych)

oraz

FIRMA JANTOŃ S.A., Sp. K (producent win Zbójeckie Grzane)"Zbójnicki Szlak" zosta3 wybrany najlepszym produktem turystycznym w najwiekszym projekcie
szkoleniowo-doradczym dla polskiej bran?y turystycznej. Projektowi patronowali:
do góry
2009-2012 © Zbójnicki Szlak Leszek M3odzianowski


POLECAMY

e-beskidy

Beskidy, noclegi, mapy,
kamery, og3oszenia, forum

karpackie-zboje

Napady ZBÓjnickie, wesela,
biesiady, kuligi, integracja

ulica-hafciana

Haft komputerowy, naszywki,
odzie? reklamowa

apter

Trekking w Alpach, Urlop
w górach, narty w Dolomitach


fundacja

Góralskie prelekcje, ZBÓjnicki questing,
towarzystwo naukowe, ZBÓjnicka biblioteka

karpacki-gazda

Przewodnik beskidzki, pilot wycieczek,
kierownik kolonii, Beskidy, —ywiecProjekt „SZLAK ZBÓJNIKÓW KARPACKICH” FIRMY ZBÓJNICKI SZLAK LESZEK MŁODZIANOWSKI, a w szczególnoœci prezentowane koncepcje, pomysły i rozwišzania na mocy ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych z dn. 04.02.1994 r. Dz. U. nr 24 poz. 83 stanowiš własnoœć autora. Projekt ZBÓJNICKI SZLAK ani żadna z jego częœci nie może być w żaden sposób kopiowana, powielana, dystrybuowana bez pisemnej zgody autora.


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

OPRAWE FOTO/VIDEO PODCZAS ZBÓJNICKICH IMPREZ INTEGRACYJNYCH SPRAWUJE FIRMA MTUR Media + Turystyka

Zbójnickiszlak.pl Tel - (+48) 609 789 879, E-mail - info@zbojnickiszlak.pl