PATRONAT HONOROWY NAD ZBÓJNICKIM SZLAKIEM

 
PATRONI MEDIALNI NAD PROJEKTEM ZBÓJNICKI SZLAK
Wydawnictwa i Magazyny Turystyczne:


Uczelnie Wyższe: Turystyczne
portale internetowe:

Miasta:
Media:

Regionalne organizacje:
 


Powiaty:
Instytuty turystyki: Izby turystyki:
Euroregiony:
Narodowe Organizacje Turystyczne:
Regionalne Organizacje Turystyczne:

FIRMYWSPÓŁPRACA
NA ZBÓJNICKIM SZLAKU BEZPIECZEŃSTWO ZAPEWNIAJĄOGLĄDAJ NAS W
PISZĄ O NAS


ZBÓJNICKI NAPAD NA PLEBANIĘ W ZAWOI

Proćpakowa banda napadła na księdza w Zawoji, zagarnęli od niego 112 złotych. Uprowadzili oni organistę, którego puścili daleko za wsią. Uratował mu życie ksiądz Pawluszkiewicz z Jeleśni, który po wysłuchaniu wyroku na organiście za współudział w rabunku zażądał rewizji wyroku, po czym uwolniono go dopiero wtedy, gdy zbójnicy w obliczu śmierci odwołali oskarżenia. Jego kompanów Bulkę i Jarco wydał Michał Jurasz, u którego ukrywali się na polanie Przysłop.

Głośnym wyczynem Proćpakowego towarzystwa był napad na plebanię w Zawoi. Pewnego dnia do miejscowego organisty przyszło sześciu ludzi, prosząc go o udanie się do chorego. Gdy wyszedł z domu, by powiadomić proboszcza, przybysze, grożąc mu pistoletem, kazali zaprowadzić się na plebanię. Kiedy gospodyni otworzyła drzwi, zbójnicy wtargnęli do środka, pochwycili kobietę i wrzucili ją do wielkiej drewnianej kadzi stojącej w sieni, żądając od księdza pieniędzy. Następnie wsadzili proboszcza do tej samej kadzi co gospodynię, po czym przycisnęli deską i ciężarem, aby uwięzieni nie mogli się wydostać. Zabrawszy z plebanii, co się dało, wyruszyli w stronę Babiej Góry, uprowadzając ze sobą organistę, by nie zawiadomił władz. Puścili go dopiero daleko poza wsią. Gdy w listopadzie 1795 roku ujęto Proćpaka i jego kompanów, ci z zemsty oskarżyli też w śledztwie organistę jako swojego wspólnika. Uratował mu życie proboszcz z Jeleśni, ks. Pawluszkiewicz, który opierając się na spowiedzi skazańców, zażądał rewizji wyroku. Z początku niewiele to pomogło, ale gdy zbójnicy w obliczu śmierci odwołali oskarżenie, organistę uwolniono.

Ciekawostka

 

W zbójnickich napadach zdarzało się niekiedy zmuszanie przypadkowo napotkanych osób (np. w czasie akcji) do uczestnictwa w napadzie, aby w ten sposób pozbyć się niewygodnego świadka, czyniąc go współodpowiedzialnym.

 

Wiele przykładów zabierania siłą na zbójnicką wyprawę napotkanych przypadkowo mężczyzn przez członków kompanii jest w aktach sądowych. Np. w zeznaniach Stefana Piotrow­skiego przed sądem w Muszynie w 1647 roku czytamy: Szedłem na Wysową, potkali [spotkali] mnie zboycy na Bieszczadzie, rzekli mi: podz [chodź] z nami, y związali mie. kazali mi z sobą pość [pójść] y musiałem iść....

 

Podobna przygoda spotkała organistę z Zawoi, którego do udziału w napadzie zmusiła rabująca plebanię kompania zbójnika Proćpaka.

 

 

Opracowując projekt „Szlak Zbójników Karpackich” skorzystano z blisko 1000 źródeł dotyczących zbójnictwa karpackiego, które znajdują się tutaj. Kliknij!

 

PATRONAT NAD SZLAKIEM ZBÓJNIKÓW KARPACKICH SPRAWUJE

ŁAP-POL (Dystrybutor wędlin tradycyjnych)

oraz

FIRMA JANTOŃ S.A., Sp. K (producent win Zbójeckie Grzane)"Zbójnicki Szlak" zosta3 wybrany najlepszym produktem turystycznym w najwiekszym projekcie
szkoleniowo-doradczym dla polskiej bran?y turystycznej. Projektowi patronowali:
do góry
2009-2012 © Zbójnicki Szlak Leszek M3odzianowski


POLECAMY

e-beskidy

Beskidy, noclegi, mapy,
kamery, og3oszenia, forum

karpackie-zboje

Napady ZBÓjnickie, wesela,
biesiady, kuligi, integracja

ulica-hafciana

Haft komputerowy, naszywki,
odzie? reklamowa

apter

Trekking w Alpach, Urlop
w górach, narty w Dolomitach


fundacja

Góralskie prelekcje, ZBÓjnicki questing,
towarzystwo naukowe, ZBÓjnicka biblioteka

karpacki-gazda

Przewodnik beskidzki, pilot wycieczek,
kierownik kolonii, Beskidy, —ywiecProjekt „SZLAK ZBÓJNIKÓW KARPACKICH” FIRMY ZBÓJNICKI SZLAK LESZEK MŁODZIANOWSKI, a w szczególnoœci prezentowane koncepcje, pomysły i rozwišzania na mocy ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych z dn. 04.02.1994 r. Dz. U. nr 24 poz. 83 stanowiš własnoœć autora. Projekt ZBÓJNICKI SZLAK ani żadna z jego częœci nie może być w żaden sposób kopiowana, powielana, dystrybuowana bez pisemnej zgody autora.


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

OPRAWE FOTO/VIDEO PODCZAS ZBÓJNICKICH IMPREZ INTEGRACYJNYCH SPRAWUJE FIRMA MTUR Media + Turystyka

Zbójnickiszlak.pl Tel - (+48) 609 789 879, E-mail - info@zbojnickiszlak.pl