PATRONAT HONOROWY NAD ZBÓJNICKIM SZLAKIEM

 
PATRONI MEDIALNI NAD PROJEKTEM ZBÓJNICKI SZLAK
Wydawnictwa i Magazyny Turystyczne:


Uczelnie Wyższe: Turystyczne
portale internetowe:

Miasta:
Media:

Regionalne organizacje:
 


Powiaty:
Instytuty turystyki: Izby turystyki:
Euroregiony:
Narodowe Organizacje Turystyczne:
Regionalne Organizacje Turystyczne:

FIRMYWSPÓŁPRACA
NA ZBÓJNICKIM SZLAKU BEZPIECZEŃSTWO ZAPEWNIAJĄOGLĄDAJ NAS W
PISZĄ O NAS


ZAMEK SPISKI (SPIŠSKÝ HRAD), JEGO HUSYCKIE DZIEJE I PRAWDZIWA HISTORIA JANOSIKA AGNIESZKI HOLLAND

 

W 1428 r. zaczęły się najazdy husyckie na Górne Węgry (Słowację), a później wystąpienia bratczyków, które przyniosły ogrom zniszczeń i anarchię na tych terenach. Zamek Spiski nie przeszedł w zupełnie obce ręce. 27 kwietnia 1543 r. nadciągnął pod zamkowe mury koszycki raubritter Ĺ arĹĄko ze sporą drużyną rozbójników. Chciał wykorzystać niedawną śmierć Aleksandra Thurzo, zdobyć zamek i stworzyć tu bazę dla napadów na karawany kupieckie, przeciągające drogą z Popradu do Koszyc. Przy pomocy przekupstwa przeciągnął na swoją stronę część żołnierzy z zamkowego garnizonu, którzy mieli go wpuścić w obręb murów. W nocy z okna spuszczono powróz, na którym po kolei wciągano do zamku zbójników. Okazało się jednak, że była to pułapka - żołnierze donieśli o planach rabusia kapitanowi zamku, który wykorzystał tę okazję, by go pojmać. Ĺ arĹĄko jednak, wciągany na powrozie do zamku jako ostatni, zorientował się w podstępie i chciał się uwolnić, jednak któryś z żołnierzy przeciął sznur, rycerz spadł z zamkowych murów i zabił się na miejscu. Będący już w wieży zbójnicy zaczęli się desperacko bronić. W zamęcie ktoś zaprószył ogień, wybuchł pożar, który wkrótce ogarnął całą wieżę, gdzie był też skład prochu. Doszło do wybuchu, który pozabijał lub poranił zbójników, ale ucierpieli także obrońcy grodu. Zginął między innymi kapitan zamku, autor pułapki - Juraj Pauschner.

 

Zamek Spiski – zabytkowy kompleks zamkowy z przełomu XI i XII wieku jest zaliczany do największych tego typu w środkowej Europie, cały kompleks zamkowy zajmuje powierzchnię ok. 4 ha. Obecnie większość zamku jest zrujnowana, część murów obronnych została odbudowana współcześnie. Zamek położony jest na na terenie Żehry (Žehra), która należy do najstarszych miejscowości na Spiszu. W 1993 roku w uznaniu jego znaczenia dla kultury tych ziem, został on wpisany wraz okolicą na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W odbudowanej części zamku mieści się niewielkie muzeum. Od XVI w. do 1636 r. zamek był siedzibą żupanów spiskich z rodu Turzonów, następnie Zapolya, później objął go we władanie ród Csaky. W 1780 na zamku miał miejsce pożar. Ostatni właściciele opuścili zamek w 1948, a w 1961 został uznany za Narodowy Pomnik Kultury (NĂĄrodnĂĄ KultĂşrna Pamiatka). Zamek Spiski i najblizsze jego okolice wykorzystane zostały do nakręcenia pięknych plenerowo scen do najnowszej produkcji Agnieszki Holland i Kasi Adamik „Prawdziwa Historia Janosika”.

 

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?

 

Janosik Agnieszki Holland

 

Kim był zbójnik Janosik

 

ŽEHRA - wieś na Słowacji, w powiecie Nowa Spiska Wieś, w historycznym rejonie Spisz. Położona jest 5 kilometrów na południowy wschód od Spiskiego Podgrodzia. Założono ją w 1245 jako rolniczą wieś Zamku Spiskiego, jest jedną z najstarszych miejscowości w tym rejonie.

 

Najcenniejszym obiektem miejscowości jest gotycki kościół św. Ducha z XIII wieku, o białych ścianach. We wnętrzu znajdują się polichromie z XIII, XIV i XV wieku, tworzące cykle tematyczne: Trójcę Świętą, Ukoronowanie NMP, Ostatnią Wieczerzę, Pietę i Drzewo Życia. Innym cennym zabytkiem jest chrzcielnica z XIII wieku i gotyckie rzeźby z początku XV wieku. Od 1993 kościół, wraz z Zamkiem Spiskim i Spiską Kapitułą znajduje się na światowej liście UNESCO.

 

Przysiółek Hodkovce (niem. Hotzendorf) w XVIII był gniazdem rodowym rodziny Csaky, panów Spisza. W 1703 wybudowali tutaj barokowy pałac z francuskim ogrodem. We wnętrzach pałacu umieszczono elementy wyposażenia Spiskiego Zamku po pożarze w 1780.

 

We wsi mieszka duża społeczność osób, deklarujących się jako Romowie (26%), natomiast prawie 20% nie podało lub nie potrafiło podać swojej narodowości podczas ostatniego spisu w 2001.

 

Opracowując projekt „Szlak Zbójników Karpackich” skorzystano z blisko 1000 źródeł dotyczących zbójnictwa karpackiego, które znajdują się tutaj. Kliknij!

 

 

PATRONAT NAD SZLAKIEM ZBÓJNIKÓW KARPACKICH SPRAWUJE

ŁAP-POL (Dystrybutor wędlin tradycyjnych)

oraz

FIRMA JANTOŃ S.A., Sp. K (producent win Zbójeckie Grzane)

 "Zbójnicki Szlak" zosta3 wybrany najlepszym produktem turystycznym w najwiekszym projekcie
szkoleniowo-doradczym dla polskiej bran?y turystycznej. Projektowi patronowali:
do góry
2009-2012 © Zbójnicki Szlak Leszek M3odzianowski


POLECAMY

e-beskidy

Beskidy, noclegi, mapy,
kamery, og3oszenia, forum

karpackie-zboje

Napady ZBÓjnickie, wesela,
biesiady, kuligi, integracja

ulica-hafciana

Haft komputerowy, naszywki,
odzie? reklamowa

apter

Trekking w Alpach, Urlop
w górach, narty w Dolomitach


fundacja

Góralskie prelekcje, ZBÓjnicki questing,
towarzystwo naukowe, ZBÓjnicka biblioteka

karpacki-gazda

Przewodnik beskidzki, pilot wycieczek,
kierownik kolonii, Beskidy, —ywiecProjekt „SZLAK ZBÓJNIKÓW KARPACKICH” FIRMY ZBÓJNICKI SZLAK LESZEK MŁODZIANOWSKI, a w szczególnoœci prezentowane koncepcje, pomysły i rozwišzania na mocy ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych z dn. 04.02.1994 r. Dz. U. nr 24 poz. 83 stanowiš własnoœć autora. Projekt ZBÓJNICKI SZLAK ani żadna z jego częœci nie może być w żaden sposób kopiowana, powielana, dystrybuowana bez pisemnej zgody autora.


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

OPRAWE FOTO/VIDEO PODCZAS ZBÓJNICKICH IMPREZ INTEGRACYJNYCH SPRAWUJE FIRMA MTUR Media + Turystyka

Zbójnickiszlak.pl Tel - (+48) 609 789 879, E-mail - info@zbojnickiszlak.pl