PATRONAT HONOROWY NAD ZBÓJNICKIM SZLAKIEM

 
PATRONI MEDIALNI NAD PROJEKTEM ZBÓJNICKI SZLAK
Wydawnictwa i Magazyny Turystyczne:


Uczelnie Wyższe: Turystyczne
portale internetowe:

Miasta:
Media:

Regionalne organizacje:
 


Powiaty:
Instytuty turystyki: Izby turystyki:
Euroregiony:
Narodowe Organizacje Turystyczne:
Regionalne Organizacje Turystyczne:

FIRMYWSPÓŁPRACA
NA ZBÓJNICKIM SZLAKU BEZPIECZEŃSTWO ZAPEWNIAJĄOGLĄDAJ NAS W
PISZĄ O NAS


OPANIÓWKA I ZBÓJNICKIE PLENERY RZEŹBIARSKIE W ŻABNICY

Swoistą atrakcją Żabnicy jest dom dr. Wojciecha Opani (położony w pobliżu leśniczówki, w przysiółku Kamienna. Drewniany domek Opani położony jest w Żabnicy - Skałce, przy drodze na Słowiankę. Jest to uroczy zakątek wsi położonej po obu stronach potoku Żabniczanka. Potok i wijącą się wzdłuż wsi drogę otaczają strome zbocza zagajników i pól uprawnych wydarte niegdyś przez naszych przodków karpackiej puszczy i przeznaczonych pod uprawę. Górna część Żabnicy zabudowana jest domkami letniskowymi. Tłoczno i rojno robi się tu w okresie letnim, szczególnie w okresie wakacji i w dni weekendowe. To miejsce upatrzył sobie i tu postanowił spędzać wszystek wolny czas Wojciech Opania, inżynier architekt, profesor na Wydziale Architektury Politechniki Gliwickiej. To tu przed kilkoma tygodniami prezentowana była poplenerowa wystawa grafiki i rzeźby studentów profesora. Pod gołym niebem Opania urządził park z rzeźbami. Artysta co roku organizuje w nim plenery malarstwa i rzeźby, a ich efekty gromadzone są na miejscu, na podwórzu, a nawet łące po drugiej stronie drogi.

65-letni doktor Wojciech Opania, architekt z Gliwic i wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej pochodzi z Puław. Na Śląsk przyjechał do pracy w drugiej połowie lat 60. - Zostałem wtedy asystentem na Politechnice Śląskiej - mówi. Właśnie na Śląsku poznał żonę Barbarę, polonistkę. Mówi, że to żona jest duszą wszystkiego, co robi. Opania na co dzień projektuje osiedla i domy, ale jego wielką pasją jest sztuka. W swoim ukochanym letniskowym domu-pracowni w Żabnicy, do którego przyjeżdża co kilkanaście dni, założył niezwykłą galerię sztuki. Doktor Wojciech Opania, architekt z Gliwic, marzy o tym, by drewniane rzeźby stały przed każdym domem w Żabnicy. Na razie plenerowa galeria jest wokół jego domu.

- To moja pasja - pokazuje na dom i okolicę Wojciech Opania, architekt z Gliwic. Ponad dwadzieścia lat temu kupił ziemię w Żabnicy.

Przed domem polana, na niej jeszcze dwa inne domki, a na polanie dziwaczne stwory zmontowane z kawałków drewna. Budzą ciekawość. W podwórzu mała galeryjka, widzę tu prace miejscowych plastyków Kupczaka i Gołucha.

Opracowując projekt „Szlak Zbójników Karpackich” skorzystano z blisko 1000 źródeł dotyczących zbójnictwa karpackiego, które znajdują się tutaj. Kliknij!

 

PATRONAT NAD SZLAKIEM ZBÓJNIKÓW KARPACKICH SPRAWUJE

ŁAP-POL (Dystrybutor wędlin tradycyjnych)

oraz

FIRMA JANTOŃ S.A., Sp. K (producent win Zbójeckie Grzane)

 "Zbójnicki Szlak" zosta3 wybrany najlepszym produktem turystycznym w najwiekszym projekcie
szkoleniowo-doradczym dla polskiej bran?y turystycznej. Projektowi patronowali:
do góry
2009-2012 © Zbójnicki Szlak Leszek M3odzianowski


POLECAMY

e-beskidy

Beskidy, noclegi, mapy,
kamery, og3oszenia, forum

karpackie-zboje

Napady ZBÓjnickie, wesela,
biesiady, kuligi, integracja

ulica-hafciana

Haft komputerowy, naszywki,
odzie? reklamowa

apter

Trekking w Alpach, Urlop
w górach, narty w Dolomitach


fundacja

Góralskie prelekcje, ZBÓjnicki questing,
towarzystwo naukowe, ZBÓjnicka biblioteka

karpacki-gazda

Przewodnik beskidzki, pilot wycieczek,
kierownik kolonii, Beskidy, —ywiecProjekt „SZLAK ZBÓJNIKÓW KARPACKICH” FIRMY ZBÓJNICKI SZLAK LESZEK MŁODZIANOWSKI, a w szczególnoœci prezentowane koncepcje, pomysły i rozwišzania na mocy ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych z dn. 04.02.1994 r. Dz. U. nr 24 poz. 83 stanowiš własnoœć autora. Projekt ZBÓJNICKI SZLAK ani żadna z jego częœci nie może być w żaden sposób kopiowana, powielana, dystrybuowana bez pisemnej zgody autora.


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

OPRAWE FOTO/VIDEO PODCZAS ZBÓJNICKICH IMPREZ INTEGRACYJNYCH SPRAWUJE FIRMA MTUR Media + Turystyka

Zbójnickiszlak.pl Tel - (+48) 609 789 879, E-mail - info@zbojnickiszlak.pl