PATRONAT HONOROWY NAD ZBÓJNICKIM SZLAKIEM

 
PATRONI MEDIALNI NAD PROJEKTEM ZBÓJNICKI SZLAK
Wydawnictwa i Magazyny Turystyczne:


Uczelnie Wyższe: Turystyczne
portale internetowe:

Miasta:
Media:

Regionalne organizacje:
 


Powiaty:
Instytuty turystyki: Izby turystyki:
Euroregiony:
Narodowe Organizacje Turystyczne:
Regionalne Organizacje Turystyczne:

FIRMYWSPÓŁPRACA
NA ZBÓJNICKIM SZLAKU BEZPIECZEŃSTWO ZAPEWNIAJĄOGLĄDAJ NAS W
PISZĄ O NAS


ZBÓJNICKIE DZIEJE SUCHEJ BESKIDZKIEJ

Sucha Beskidzka to miasto powiatowe w południowo-zachodniej części województwa małopolskiego, w powiecie suskim (siedziba starostwa). Leży w malowniczej kotlinie w dolinach rzek Stryszawki i Skawy, na pograniczu Beskidów Makowskiego, Żywieckiego i Małego. Nieprzeciętne walory krajobrazowe, wynikające z położenia miasta w centrum Beskidów, dogodne położenie przy skrzyżowaniu głównych szlaków komunikacyjnych Sucha - Kraków - Żywiec - Zakopane oraz możliwość wypadu w okoliczne pasma Beskidów i dalej na Słowację to czynniki, które sprzyjają rozwojowi różnych form turystyki. Sucha lokowana jako niewielka osada w 1405 roku na 13 łanach frankońskich w 2005 roku obchodziła 600- lecie istnienia.  Sucha była w posiadaniu rodu Słupskich, którzy odsprzedali ją Włochowi Gaspare Castiglione – złotnikowi krakowskiemu, późniejszemu Kasprowi Suskiemu. Później Sucha przechodziła kolejno w ręce Komorowskich, Wielopolskich, Branickich i w końcu Tarnowskich.

Historia:

Pierwsza wzmianka o osadzie Sucha pochodzi z 1405. Była ona w posiadaniu rodu Słupskich, którzy odsprzedali ją Włochowi Gaspare Castiglione, późniejszemu Kasprowi Suskiemu. Później przechodziła z rąk do rąk: Komorowskich, Wielopolskich, Branickich i w końcu Tarnowskich. Miasto stworzyło niezależne państewko zwane "państwem suskim". W połowie XIX w. miejscowość nawiedziły powodzie, a po nich głód i epidemia cholery. Zmarła wtedy prawie połowa mieszkańców osady. Rozwinęło się dzięki połączeniom kolejowym Kraków-Zakopane i Sucha Beskidzka-Żywiec (fragment Galicyjskiej Kolei Transwersalnej), dystansując starsze, okoliczne miasta Maków Podhalański i Jordanów. Stacja kolejowa Sucha Beskidzka otwarta została w 1884. W czasie II wojny światowej istniało tu getto - licząca 400 osób społeczność żydowska została wymordowana. Sucha posiada prawa miejskie od 1889. W 1964 oficjalnie przyjęto nazwę Sucha Beskidzka.

Turystyka i miejsca warte zwiedzenia:

¡         manierystyczny zamek Komorowskich, później Wielopolskich, Branickich i Tarnowskich, przebudowany w stylu barokowym - zwany "Małym Wawelem" - zabytek I klasy; obecnie hotel i restauracja "Kasper Suski" oraz siedziba Miejskiego Ośrodka Kultury,

¡         przy zamku park typu krajobrazowego z XVIII/XIX wieku,

¡         zespół klasztoru kanoników regularnych: kościół manierystyczno-barokowy z 1613-14, budynek klasztoru (obecnie plebania), kaplice z XVII wieku,

¡         kościół neogotycki z początku XX wieku zbudowany wg projektu Teodora Talowskiego,

¡         drewniana Karczma „Rzym” z XVIII wieku znajdująca się na rynku,

W dawnym państwie suskim grasowało mnóstwo zbójów. W Księdze sądowej gromad państwa suskiego 1699-1757 znajduje się dekret mówiący, że ktokolwiek opuści państwo suskie na 4 tygodnie będzie po powrocie uwięziony, kto na rok — temu należy odebrać gospodarstwo. Ci, którzy wrócą, muszą przedstawić czterech poręczycieli, że więcej się to nie powtórzy, zaś jeśli ponownie opuszczą teren dóbr suskich, będą karani szubienicą. Dekret powyższy został wydany w związku z nasileniem się zbójnictwa na tym terenie.

Jednym ze znanych zbójników był na tych terenach pryncypał zbójnicki Wareckiki z Suchej, który zginął na żywieckim rynku w roku 1658. A było to tak:

W czasie egzekucji siedmiu zbójników, którym udowodniono „różne rabunki po Szwedach i najścia dworów", Warecki uciekł z placu, a więc prawie spod miecza katowskiego. Za uciekającym puścił się konno w pogoń Stanisław Bieguński, podstarości żywiecki. Nie wiadomo, co by się stało, gdyby Warecki nie potknął się i nie upadł. Bieguński „wyjąwszy szablę, w ramię go ciął i na ziemi dotrzymał i katu wziąć kazał, a prawie przymusił".  Komoniecki pisze, że kat pozwał o to Bieguńskiego do grodu i ze podstarości na uspokojenie kata musiał stracić kilka grzywien.

W aktach sądowych państwa suskiego czytamy o wysieczeniu plagami i wyświęceniu z państwa Zofii Mikołajczanki, która „ze zbójnikami chodziła, niecnoty płodziła”.

Opracowując projekt „Szlak Zbójników Karpackich” skorzystano z blisko 1000 źródeł dotyczących zbójnictwa karpackiego, które znajdują się tutaj. Kliknij!

 

PATRONAT NAD SZLAKIEM ZBÓJNIKÓW KARPACKICH SPRAWUJE

ŁAP-POL (Dystrybutor wędlin tradycyjnych)

oraz

FIRMA JANTOŃ S.A., Sp. K (producent win Zbójeckie Grzane)

 "Zbójnicki Szlak" zosta3 wybrany najlepszym produktem turystycznym w najwiekszym projekcie
szkoleniowo-doradczym dla polskiej bran?y turystycznej. Projektowi patronowali:
do góry
2009-2012 © Zbójnicki Szlak Leszek M3odzianowski


POLECAMY

e-beskidy

Beskidy, noclegi, mapy,
kamery, og3oszenia, forum

karpackie-zboje

Napady ZBÓjnickie, wesela,
biesiady, kuligi, integracja

ulica-hafciana

Haft komputerowy, naszywki,
odzie? reklamowa

apter

Trekking w Alpach, Urlop
w górach, narty w Dolomitach


fundacja

Góralskie prelekcje, ZBÓjnicki questing,
towarzystwo naukowe, ZBÓjnicka biblioteka

karpacki-gazda

Przewodnik beskidzki, pilot wycieczek,
kierownik kolonii, Beskidy, —ywiecProjekt „SZLAK ZBÓJNIKÓW KARPACKICH” FIRMY ZBÓJNICKI SZLAK LESZEK MŁODZIANOWSKI, a w szczególnoœci prezentowane koncepcje, pomysły i rozwišzania na mocy ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych z dn. 04.02.1994 r. Dz. U. nr 24 poz. 83 stanowiš własnoœć autora. Projekt ZBÓJNICKI SZLAK ani żadna z jego częœci nie może być w żaden sposób kopiowana, powielana, dystrybuowana bez pisemnej zgody autora.


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

OPRAWE FOTO/VIDEO PODCZAS ZBÓJNICKICH IMPREZ INTEGRACYJNYCH SPRAWUJE FIRMA MTUR Media + Turystyka

Zbójnickiszlak.pl Tel - (+48) 609 789 879, E-mail - info@zbojnickiszlak.pl