PATRONAT HONOROWY NAD ZBÓJNICKIM SZLAKIEM

 
PATRONI MEDIALNI NAD PROJEKTEM ZBÓJNICKI SZLAK
Wydawnictwa i Magazyny Turystyczne:


Uczelnie Wyższe: Turystyczne
portale internetowe:

Miasta:
Media:

Regionalne organizacje:
 


Powiaty:
Instytuty turystyki: Izby turystyki:
Euroregiony:
Narodowe Organizacje Turystyczne:
Regionalne Organizacje Turystyczne:

FIRMYWSPÓŁPRACA
NA ZBÓJNICKIM SZLAKU BEZPIECZEŃSTWO ZAPEWNIAJĄOGLĄDAJ NAS W
PISZĄ O NAS


PIĄTKOWA GÓRA I ZBÓJNICKI NAPAD NA KUPCA

RDZAWKA - ZBÓJNICKI KOŚCIÓŁEK

Jadąc zakopianką z Chabówki w stronę Nowego Targu, pod Piątkową (714 m n.p.m.) mija się drewniany kościół ukryty w kępie drzew. Wiadomo, że powstał w 1757 r., ale przez kogo został wzniesiony i dlaczego tak daleko od ludzkich siedzib? Bywa nazywany kościółkiem na Piątkowej, w Rdzawce lub po prostu "u krzyża". Formalnie kościół pw. św. Krzyża jest filią parafii w Chabówce.

Według legendy ufundował go zamożny kupiec w miejscu, gdzie napadnięty przez zbójników, wzywając pomocy Bożej, został cudownie ocalony. Zbójnicy rzeczywiście mogli upodobać sobie rejon Piątkowej, bowiem łatwo tu było zaskoczyć kupiecką karawanę pnącą się mozolnie pod górę.

Po drugiej stronie ruchliwej szosy bije źródło zwane Pocieszną Wodą. Uważa się, że jego woda ma uzdrawiającą moc, leczącą zwłaszcza schorzenia oczu i nóg. Na takich obszarach często powstawały kapliczki i miejsca kultu, więc może świątynia ma związek z cudownym źródełkiem? Jedno jest pewne - warto zatrzymać tu samochód i przez chwilę oddać się zadumie, podziwiając rozległą panoramę Beskidów z wyraźnie dominującą nad nimi Babią Górą.

Przed kilkunastu laty budynek częściowo spłonął w wyniku podpalenia, lecz został pieczołowicie odbudowany. Z zewnątrz jest oszalowany deskami. Otaczają go soboty, czyli szerokie okapy, pod którymi chronili się wierni oczekujący na niedzielne nabożeństwo nieraz od sobotniego wieczoru. Do ściany prezbiterium przylega kaplica ze sceną ukrzyżowania. Rosnące obok kościółka stare lipy mają ponad 200 lat.

Dwa razy do roku odbywają się tu uroczystości odpustowe - Święto Znalezienia Krzyża Świętego w maju oraz Podwyższenia Krzyża Świętego w czerwcu, obchodzone w najbliższą niedzielę po przypadającym na dzień powszedni święcie. W każdą niedzielę po mszy św. na życzenie kierowców święci się tu pojazdy mechaniczne.

Podróżującym Szlakiem Zbójników Karpackich polecamy zwiedzenie kościółka św. Krzyża na Piątkowej Górze.

Piątkowa Góra (715 m n.p.m.) – wzniesienie w Gorcach, przy trasie "zakopianki" w okolicy Rabki. Znajduje się tutaj zabytkowy kościółek z 1757 roku pw. św. Krzyża, popularnie zwany „U krzyża”. Kościółek określany jest najczęściej jako Kościół św. Krzyża w Chabówce na Obidowej lub Kościółek w Rdzawce, wsi która leży u podnóża Piątkowej Góry.

Z kościółkiem tym wiąże się legenda:

Istnieje piękna legenda o powstaniu kościółka. Mówi ona, że przed laty, pewien zamożny kupiec wioząc ze sobą dużą sumę pieniędzy podążał w celach handlowych na Węgry i został napadnięty przez zbójników. Rzucił się do ucieczki. Zbójcy doganiali go, byli już coraz bliżej. Spodziewając się najgorszego, zaczął wzywać bożej pomocy. Nagle wszystko wokół spowiła mgła tak gęsta, że nic widać nie było. Zbójcy wycofali się, a kupiec w miejscu ocalenia jako wotum postawił kościółek.

Legenda ta może mieć naukowe potwierdzenie ze względu na fakt, że do tego czasu jadąc szosą z kierunku Zakopanego w okolicy Rdzawki na odcinku ok. 2 km bardzo często nagle wjeżdża się w gęstą mgłę, która równie niespodziewanie ustępuje (zjawisko spowodowane jest nieckowatym obniżeniem terenu).

W ramach sprostowania można dodać, że wersja legendy, zupełnie zaskakująca, nie jest znana okolicznym mieszkańcom. Fundatorem kościoła był Jan Wielopolski, wojewoda sandomierski i niekiedy to z jego osobą wiąże się legendę o bogatym kupcu, który podróżował szlakiem handlowym łączącym Polskę z Austro-Węgrami. Napadnięty w tejże okolicy przez zgraję zbójców, nie wiedząc, co zrobić, upadł na kolana, wzniósł oczy i ręce ku niebu i zawołał: "Krzyżu Święty ratuj mnie!!" I wówczas to, jak podaje legenda, na niebie pośród chmur pojawił się ognisty krzyż (którego wyobrażenie znajduje się na polichromii sufitowej kościoła), a zbójcy widząc to, z przerażeniem uciekli lub - jak podają niektórzy - skamienieli (a dowodem mają być fragmenty kamiennych rzeźb z ludzkimi sylwetkami, które znajdują się w parkanie okalającym teren kościoła). Na miejscu tego zdarzenia wytrysnęło cudowne źródełko zwane "Pocieszną wodą", któremu przypisuje się niezwykłe właściwości, jak leczenie chorób oczu czy nóg (znajduje sie ono ok. 200 m od kościoła, po drugiej stronie zakopianki, jadąc w kierunku Krakowa).

2 października 1994 r. kościółek ten w wyniku podpalenia częściowo spłonął. Odbudowano go dzięki pomocy wielu ludzi dobrej woli i staraniem ks. Rektora Zbigniewa Wawrzyniaka. Rekonstrukcją polichromii zajął się Józef Furdyna, który już w latach 70-tych zajmował się odnowieniem zaniedbanego kościoła.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Zwiedzanie kościółka godz. 9.00  do 14.00.

CENA: 4.00 zł

Szlaki turystyczne

 â€“ zielony z Piatkowej Góry przez Rdzawkę i Świńską Górę do Bacówki PTTK na Maciejowej. 2.35 h, ↓ 2.30 h

 

Opracowując projekt „Szlak Zbójników Karpackich” skorzystano z blisko 1000 źródeł dotyczących zbójnictwa karpackiego, które znajdują się tutaj. Kliknij!

 

PATRONAT NAD SZLAKIEM ZBÓJNIKÓW KARPACKICH SPRAWUJE

ŁAP-POL (Dystrybutor wędlin tradycyjnych)

oraz

FIRMA JANTOŃ S.A., Sp. K (producent win Zbójeckie Grzane)"Zbójnicki Szlak" zosta3 wybrany najlepszym produktem turystycznym w najwiekszym projekcie
szkoleniowo-doradczym dla polskiej bran?y turystycznej. Projektowi patronowali:
do góry
2009-2012 © Zbójnicki Szlak Leszek M3odzianowski


POLECAMY

e-beskidy

Beskidy, noclegi, mapy,
kamery, og3oszenia, forum

karpackie-zboje

Napady ZBÓjnickie, wesela,
biesiady, kuligi, integracja

ulica-hafciana

Haft komputerowy, naszywki,
odzie? reklamowa

apter

Trekking w Alpach, Urlop
w górach, narty w Dolomitach


fundacja

Góralskie prelekcje, ZBÓjnicki questing,
towarzystwo naukowe, ZBÓjnicka biblioteka

karpacki-gazda

Przewodnik beskidzki, pilot wycieczek,
kierownik kolonii, Beskidy, —ywiecProjekt „SZLAK ZBÓJNIKÓW KARPACKICH” FIRMY ZBÓJNICKI SZLAK LESZEK MŁODZIANOWSKI, a w szczególnoœci prezentowane koncepcje, pomysły i rozwišzania na mocy ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych z dn. 04.02.1994 r. Dz. U. nr 24 poz. 83 stanowiš własnoœć autora. Projekt ZBÓJNICKI SZLAK ani żadna z jego częœci nie może być w żaden sposób kopiowana, powielana, dystrybuowana bez pisemnej zgody autora.


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

OPRAWE FOTO/VIDEO PODCZAS ZBÓJNICKICH IMPREZ INTEGRACYJNYCH SPRAWUJE FIRMA MTUR Media + Turystyka

Zbójnickiszlak.pl Tel - (+48) 609 789 879, E-mail - info@zbojnickiszlak.pl