PATRONAT HONOROWY NAD ZBÓJNICKIM SZLAKIEM

 
PATRONI MEDIALNI NAD PROJEKTEM ZBÓJNICKI SZLAK
Wydawnictwa i Magazyny Turystyczne:


Uczelnie Wyższe: Turystyczne
portale internetowe:

Miasta:
Media:

Regionalne organizacje:
 


Powiaty:
Instytuty turystyki: Izby turystyki:
Euroregiony:
Narodowe Organizacje Turystyczne:
Regionalne Organizacje Turystyczne:

FIRMYWSPÓŁPRACA
NA ZBÓJNICKIM SZLAKU BEZPIECZEŃSTWO ZAPEWNIAJĄOGLĄDAJ NAS W
PISZĄ O NAS


ZBÓJNIK BIAŁOŃ Z LIPNICY

Białonia z Lipnicy Wielkiej na "zbójnickie chodniki" sprowadziła go sprzeczka z hajdukiem, któremu odpowiedział pięścią. Do tego zdarzenia doszło najpewniej w czasie odrabiania pańszczyzny, która wówczas obowiązywała na Orawie. Od tego czasu zamieszkał na Babiej Górze, skąd napadał okoliczne wsie. Potrafił podobno przez jedną noc pobiegnąć z Orawy do Krakowa i obrabować kilka zamożnych domów. Na rano wracał z powrotem na Orawę. Z Białoniem związana jest także historia kościoła w Lipnicy Wielkiej, który został wzniesiony w 1770 roku. Otóż pewnego dnia zbójowi ciężko zachorowała frajerka. Długo wzbraniał się z pójściem po księdza, o którego poprosiła. Jednak wielka miłość do frajerki-żony zadecydowały o tym, że zbój ryzykując ujawnienie kryjówki ruszył do księdza. Ten jednak okrutnie przestraszył się Białonia i odmówił pójścia w góry. Wówczas wsadził księdza do wora i zaniósł na Babią Górę. Wbrew rozpowszechnionemu wśród ludu wierzeniu, że do tego, do kogo przychodzi kapłan z posługą wkrótce umrze, frajerka wyzdrowiała. Zbójnik był tak ucieszony z tego faktu, że następnego dnia posłał księdzu kocioł z pieniędzmi, za które ponoć został wymurowany kościół. Dla upamiętnienia tego zdarzenia sam kocioł został wmurowany w ścianę kościoła. O tradycjach zbójnickich przypomina też jedna z kamiennych figur, szkoły białopotockiej, postawionych naprzeciwko kościoła. W miejscu tym miała stać szubienica, na której powieszono ostatniego zbójnika Białonia - Kiczorskiego.

 

Opracowując projekt „Szlak Zbójników Karpackich” skorzystano z blisko 1000 źródeł dotyczących zbójnictwa karpackiego, które znajdują się tutaj. Kliknij!

PATRONAT NAD SZLAKIEM ZBÓJNIKÓW KARPACKICH SPRAWUJE

ŁAP-POL (Dystrybutor wędlin tradycyjnych)

oraz

FIRMA JANTOŃ S.A., Sp. K (producent win Zbójeckie Grzane)"Zbójnicki Szlak" został wybrany najlepszym produktem turystycznym w największym projekcie
szkoleniowo-doradczym dla polskiej branży turystycznej. Projektowi patronowali:
do góry
2009-2012 © Zbójnicki Szlak Leszek Młodzianowski


POLECAMY

e-beskidy

Beskidy, noclegi, mapy,
kamery, ogłoszenia, forum

karpackie-zboje

Napady zbójnickie, wesela,
biesiady, kuligi, integracja

ulica-hafciana

Haft komputerowy, naszywki,
odzież reklamowa

apter

Trekking w Alpach, Urlop
w górach, narty w Dolomitach


fundacja

Góralskie prelekcje, zbójnicki questing,
towarzystwo naukowe, zbójnicka biblioteka

karpacki-gazda

Przewodnik beskidzki, pilot wycieczek,
kierownik kolonii, Beskidy, ŻywiecProjekt „SZLAK ZBÓJNIKÓW KARPACKICH” FIRMY ZBÓJNICKI SZLAK LESZEK MŁODZIANOWSKI, a w szczególności prezentowane koncepcje, pomysły i rozwiązania na mocy ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych z dn. 04.02.1994 r. Dz. U. nr 24 poz. 83 stanowią własność autora. Projekt ZBÓJNICKI SZLAK ani żadna z jego części nie może być w żaden sposób kopiowana, powielana, dystrybuowana bez pisemnej zgody autora.


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

OPRAWĘ FOTO/VIDEO PODCZAS ZBÓJNICKICH IMPREZ INTEGRACYJNYCH SPRAWUJE FIRMA MTUR Media + Turystyka

Zbójnickiszlak.pl Tel - (+48) 609 789 879, E-mail - info@zbojnickiszlak.pl