PATRONAT HONOROWY NAD ZBÓJNICKIM SZLAKIEM

 
PATRONI MEDIALNI NAD PROJEKTEM ZBÓJNICKI SZLAK
Wydawnictwa i Magazyny Turystyczne:










Uczelnie Wyższe: Turystyczne
portale internetowe:

Miasta:
Media:





Regionalne organizacje:
 














Powiaty:
Instytuty turystyki: Izby turystyki:
Euroregiony:
Narodowe Organizacje Turystyczne:
Regionalne Organizacje Turystyczne:

FIRMY



WSPÓŁPRACA
NA ZBÓJNICKIM SZLAKU BEZPIECZEŃSTWO ZAPEWNIAJĄ



OGLĄDAJ NAS W
PISZĄ O NAS










TERCHOWA  - MIEJSCEM URODZENIA LEGENDARNEGO ZBÓJNIKA JANOSIKA

TIERCHOWA (słow. TerchovĂĄ, węg. Terhely) – duża wieś w północnej Słowacji (kraj żyliński, powiat Żylina), położona 25 km na wschód od Żyliny, u wylotu Doliny Wratnej.

Wieś założona została w 1580 na prawie wołoskim, chociaż ślady aktywności ludzkiej na tym terenie sięgają czasów rzymskich. Charakter osadnictwa ulegał zmianie, co związane było z napływem nowej ludności – szczególnie w XVII w., oraz rozwojem uprawy roli. Klęski naturalne w XIX w. i emigracja doprowadziły do znacznego zmniejszenia populacji. Pod koniec II wojny światowej Tierchowa została w znacznym stopniu zniszczona. W 1945 r. spłonęło tu 120 drewnianych budynków i wieś budowano na nowo w latach 1947 – 1950.

W centrum miejscowości znajduje się kościół (bud. 1942-1949) pod wezwaniem Świętych Cyryla i Metodego z rzeźbioną w drewnie tzw. Betlejką - całoroczną szopką. W oknach kościoła wytrawione na matowo sceny z życia Cyryla i Metodego.

Tierchowa jest miejscowością turystyczną z rozbudowaną bazą noclegową i gastronomiczną, punktem wypadowym w pasmo Małej Fatry. Posiada stację narciarską.

25 stycznia 1688 w Tierchowej urodził się Juraj JĂĄnoĹĄĂ­k. Jego pomnik – nadnaturalnej wielkości postać zbójnika wykonana ze stali nierdzewnej – znajduje się u wlotu Doliny Wratnej (sł. VrĂĄtna dolina). Stylizowana postać Janosika jest umieszczona w herbie miejscowości.

Terchova, to przepiękna mała miejscowość u wrót Vratnej, w której w roku 1688 przyszedł na świat jeden z najsławniejszych zbójników – Janosik. Był żołnierzem cesarskiej armii, potem strażnikiem na zamku w nieodległej Bytčy (Bytczy), wreszcie kompanem herszta zbójników, Tomasza Uchorčika. Gdy przejął hersztowanie, zbójował półtora roku, po schwytaniu został stracony. W małym muzeum zebrano trochę eksponatów: życiorys, pisemny wyrok śmierci, mapę zbójeckich „dokonań”. Miejsce to ożywa podczas Janosikowych Dni – wielkiej imprezy, festiwalu folklorystycznego, który odbywa się w Terchovej od 44 lat, na początku sierpnia. Kilkanaście tysięcy gości oklaskuje wtedy w miejscowym amfiteatrze (wbudowanym w zbocze jednej z gór) zespoły nie tylko słowackie, czeskie, morawskie, lecz także polskie i węgierskie.

Terchowa to również świetny punkt do wypraw do pobliskiego Parku Narodowego Mała Fatra. Znawcy twierdzą, że to najpiękniejsze góry Słowacji. Nie brakuje wspaniałych zamków, które nawet w zbójnikach budziły respekt. Ruiny Strecna u wejścia do Doliny Wagu tworzą malowniczy obraz, którego tłem są ośnieżone szczyty Małej Fatry. Z Tiesnavów przez fantazyjne formy grani Sokolia wiedzie Szlak Zbójnicki. Skały mają tu swoje nazwy, oczywiście zbójnickie. Jest więc Harnasiowa Grota i Łoże Janosika.

W wiosce znajdziemy mnóstwo drewnianych budowli z dachem gontowym, przepięknymi rzeźbionymi tarczami. Terchowa oferuje turystom i mnóstwo kwater, a w pobliżu również znajduje się mały wyciąg narciarski.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?

Juraj Janosik

Janosik - hetman zbójnicki

Janosik - mit o sławnym harnasiu

O Janosiku najsłynniejszym zbójniku

Zbójnik Janosik - co świat równał

Zbójnickie rzemiosło w Karpatach

 

Opracowując projekt „Szlak Zbójników Karpackich” skorzystano z blisko 1000 źródeł dotyczących zbójnictwa karpackiego, które znajdują się tutaj. Kliknij!

 

PATRONAT NAD SZLAKIEM ZBÓJNIKÓW KARPACKICH SPRAWUJE

ŁAP-POL (Dystrybutor wędlin tradycyjnych)

oraz

FIRMA JANTOŃ S.A., Sp. K (producent win Zbójeckie Grzane)

 



"Zbójnicki Szlak" zosta3 wybrany najlepszym produktem turystycznym w najwiekszym projekcie
szkoleniowo-doradczym dla polskiej bran?y turystycznej. Projektowi patronowali:
do góry
2009-2012 © Zbójnicki Szlak Leszek M3odzianowski






POLECAMY

e-beskidy

Beskidy, noclegi, mapy,
kamery, og3oszenia, forum

karpackie-zboje

Napady ZBÓjnickie, wesela,
biesiady, kuligi, integracja

ulica-hafciana

Haft komputerowy, naszywki,
odzie? reklamowa

apter

Trekking w Alpach, Urlop
w górach, narty w Dolomitach


fundacja

Góralskie prelekcje, ZBÓjnicki questing,
towarzystwo naukowe, ZBÓjnicka biblioteka

karpacki-gazda

Przewodnik beskidzki, pilot wycieczek,
kierownik kolonii, Beskidy, —ywiec



Projekt „SZLAK ZBÓJNIKÓW KARPACKICH” FIRMY ZBÓJNICKI SZLAK LESZEK MŁODZIANOWSKI, a w szczególnoœci prezentowane koncepcje, pomysły i rozwišzania na mocy ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych z dn. 04.02.1994 r. Dz. U. nr 24 poz. 83 stanowiš własnoœć autora. Projekt ZBÓJNICKI SZLAK ani żadna z jego częœci nie może być w żaden sposób kopiowana, powielana, dystrybuowana bez pisemnej zgody autora.


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

OPRAWE FOTO/VIDEO PODCZAS ZBÓJNICKICH IMPREZ INTEGRACYJNYCH SPRAWUJE FIRMA MTUR Media + Turystyka

Zbójnickiszlak.pl Tel - (+48) 609 789 879, E-mail - info@zbojnickiszlak.pl